btbilgi

Apple şirketi önümüzdeki ay Cupertino-California’da yeni bir kampüse taşınıyor. Apple’ın yeni merkezinin adı Apple Park. Bu yeni merkez 1 millik halka şeklinde olup çevresi bitki ve ağaçlarla kaplanacak. Apple CEO’su Steve Jobs’un yaptığı açıklamada Apple Park’ın dünyanın en ofis iyi binasını inşaa etmeye yönelik bir proje olduğunu söylemişti.

260 bin metrekarelik ofis 13 bin çalışana ev sahipliği yapacak. Apple çalışanları meyve ağaçlarının ve fitness merkezinin tadını çıkaracak.

Steve Jobs Apple Park projesini ilk defa 2011 yılında Cupertino Şehir Konseyi Buluşması’nda açıklamıştı.

Kampüsün en ayrıntılı krokisi.

Kaynak: Foster + Partners / Cupertino

Kuzeydoğu köşesinde oldukça büyük fitness merkezi, otoyolun yanında geniş otopark alanı ve yola doğrudan erişimi olan oditoryum bulunuyor.

Kaynak: Apple/Cupertino

Mimar Norman Foster Apple Park’ın tasarımının kısmen Stanford Üniversitesi kampüsünden etkilendiğini açıkladı.

Kaynak: Stanford University/Facebook

Apple Park’ın inşa edildiği arazi, eskiden HP’nin bir binasının bulunduğu yer. Apple binayı 2013 yılında yıktı.

Arazi 2014 yılında temizlendi. Bu fotoğraf Mayıs 2014’de çekildi.

Kaynak: YouTube/Dana Diederich

Apple Park’ın ana binasının Şubat 2016 yılına ait fotoğrafı.

Kaynak: Youtube/Duncan Sinfield

Binayı bu kadar ünlü yapan özelliklerinden birisi ise kavisli camdan bölmelere sahip olması. Apple’ın proje için cam tedariğini sağlayan Seele’e göre bu bina 6 kilometrelik cam alana sahip olacak.

Kaynak: Youtube / Duncan Sinfeld

Binanın içi kadar dışına da önem veren şirket kampüsün yüzde 80’ini ağaçlarla kaplayacak, plana göre 7 bin ağaç dikilecek. Halka şeklindeki binanın iç bahçesinde erik, kayısı, zeytin ve elma ağaçları olacak.

Kaynak: Apple

Şirket kampüsü daha hızlı yeşillendirmek için olgun ağaçlar yetiştirmeye kadar verdi. Şu anda bu ağaçları ekmeye başladı. Peyzajın 2017 yılının ikinci çeyreğine kadar uzaması bekleniyor.

Kaynak: Apple

Bu kampüs dünyadaki en büyük havalandırmalı çevre dostu bina olacak. Bu da demek oluyor ki, yılın çoğunda ısıtma ya da klima ihtiyaçları olmayacak. 4 bin 300 beton döşeme doğal havalandırma sistemini oluşturmaya yardımcı olacak. Bu döşemeler binanın serin kalmasını sağlayacak.

Kaynak: Apple

Apple’ın kampüsü ayrıca güneş panelleri ile kaplı olacak.

Kaynak: Apple

Şirket çalışanlardan spor tutkunlarını da düşünen Apple, kampüs boyunca birkaç koşu yolu inşaa edecek. Ayrıca birkaç bisiklet yolu ve çalışanların etrafta dolaşması için bisiklet merkezleri kuracak.

Kaynak: Apple

Lansman etkinlikleri ve sunumlar için 1.000 kişilik gösteri merkezi kurulacak. Bu merkezin adı ise “Steve Jobs Theatre” olacak.

Kaynak: YouTube/Matthew Roberts

7 Mart’ta Cupertino Şehir Konseyi’ne verilen rapora göre ana binaya yerleşim Nisan 2017’de başlayacak. 2018’de binanın tamamlanması bekleniyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.