btbilgi

Otomotiv sektöründe son yıllarda büyük bir dönüşüm gözlemleniyor. Aynı tüm sektörlerde dijital dönüşüm yaşandığı gibi, otomobillerde de elektrikli ve kendi kendine giden otonom trendleri ön plana çıkıyor. Çoğu firma işin otomobil kısmı ile ilgilenirken, bazıları da toplu taşıma kısmına ağırlık veriyor. Araştırma şirketi CBInsights otonom minibüs ve shuttle tasarımları üzerine çalışan en parlak 5 startup’ı listelemiş.

Bu 5 startup’dan SB Drive Japonya’dan, Auro Robotics ve Local Motors ABD’den, Navya ve EasyMile Fransa’dan. Firmaların hepsi farklı büyükükte konseptler üzerine çalışıyor ama hepsinde ortak amaç belli kriterlere sahip araçlar geliştirmek. Otonom minibüslerin çoğunluğu elektrikli araçlar olarak tasarlanıyor, 5 firma içinde tek istisna SB Drive. Çoğu araç şehir içinde ve belli hatlarda, belirlenmiş menzillerde çalışacak şekilde düşünülmüş. Bazıları üniversite kampüsleri için veya shuttle servislerine daha uygun çözümler.

Firmalardan SB Drive, Japonya’nın teknoloji devlerinden SoftBank’in bir ortaklığı. 2016’da kurulan SB Drive’ın ana ortağı SoftBank ama Advanced Smart Mobility ve Yahoo Japan da (4,4 milyon dolarla) belli miktarda paya sahipler. CBInsights’ın verdiği bilgiye göre SoftBank çeşitli Asya kökenli ulaşım firmalarında da ortaklıklara sahip.

Fransız Navya’nın daha şimdiden 15 kişilik Arma isimli otonom minibüs projesi çeşitli lokasyonlarda kullanılmaya başlanmış bile. 2014 yılında kurulan şirket Valeo ve Keolis gibi büyük Fransız firmalardan destek görmüş. En son olarak 33 milyon dolarlık C Serisi yatırım almış durumda. Ayrıca bu senenin Mart ayında ABD’deki ilk ofisini açmış durumda.

EasyMile ise Fransız Ligier ve Robosoft firmalarının ortaklığı ile kurulmuş. 2014’de operasyona başlayan firmanın EZ10 otonom araç projesi öncelikli olarak shuttle servisleri için tasarlanmış. Firma şu anda Kaliforniya’dan otonom testlerine devam etmekte. EasyMile son olarak Alstom’dan 14,9 milyon dolarlık ortaklık yatırımı almış.

ABD kökenli Auro Robotics kampüsler için tasarlanmış küçük araçlar üretmeye odaklanmış. 2015’de işe başlayan Auro, ürettiği araçları komple bir hizmet olarak sunmayı planlıyor. Firmanın hizmet paketine araçların dışında sigorta ve teknik bakım da dahil olacak. Auro 2016 yılında 2 milyon dolarlık A Serisi yatırım ile çalışmaların genişletiyor.

Diğer ABD firması Local Motors ise ünlü havacılık firması Airbus’un yatırım kolu Airbus Ventures’ın desteklediği Local Motors 2013’de kurulmuş ve merkezi Arizona’da. Firma Olli ismindeki elektrikli ve otonom minibüslerini kampüslere veya kısa mesafe hatlara uygun şekilde tasarlamış. Local Motors’un dikkat çeken noktalarından biri, araç gövdelerinin üretiminde özel bir 3D baskı tekniği kullanıyor olmaları. Firma 2016’da açıklanmamış bir miktarda VC yatırımı almış durumda.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.