btbilgi

Son yıllarda ismini duyuran ödeme startup’ı iyzico, Avrupa’nın tanınmış yatırımcılarından Amadeus Capital Partners’tan 2 milyon dolarlık yatırım aldı. Firmanın C serisi yatırım turunda aldığı toplam miktarın 15 milyon dolara ulaştığı rapor edilmiş. Daha önce de Ocak ayında fintech alanına yatırım yapan Vostok Emerging Finance liderliğinde toplam 13 milyon dolar yatırım almıştı.

iyzico firması Avrupa’da e-ticaret ve ödeme sistemleri alanlarında çalışmış Barbaros Özbugutu ve Tahsin Isin tarafından 2013 yılında kurulmuştu. E-ticaret dünyasına güvenli ödeme hizmetleri sunan firma kısa sürede 45 bin’in üzerinde kayıtlı üye işyeri, ayrıca pazaryeri modeli ile de 200 bin’den fazla satıcı hesabına ulaştı. Göreceli olarak yeni bir startup olmasına rağmen dünya standartlarındaki PCI-DSS sertifikası bulunan bir altyapıya sahip. iyzico 2016 yılında İran e-ticaret pazarına da açılarak operasyonlarını genişletti. Firma kullanıcılarına kart saklama, taksitli ödeme seçenekleri, sahtecilik kontrolü ve çeşitli pazaryeri servisleri de sunuyor.

1977 yılında kurulan global teknoloji yatırımcısı Amadeus Capital Partners’ın ilgi alanı genellikle yazılım, mobil, internet, siber güvenlik ve medikal teknoloji sektörleri. Şimdiye kadar 100’ün üzerinde firmaya 1 milyar dolar kadar yatırım yapan Amadeus Capital’ın Hindistan, Güney Afrika, Birleşik Krallık ve ABD’de ofisleri bulunuyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.