btbilgi

Fransa’daki Uzay Sağlığı ve Fizyoloji Enstitüsü (MEDES) çok ilginç bir iş ilanı yayımlamış. Bir araştırma için para karşılığı iki ay boyunca yatıp yerinden kalkmamaya hazır kişiler arıyorlar. Araştırma sırf bilim uğruna bedava yapılmayacak tabi, iki aylık yatış için kişi başına 16 bin Euro ödenecek.

İşin şaka kısmı bir yana, aslında bu araştırmanın çok ciddi bir yaklaşımı var. Mikroçekim güçlerinin ve sanal olarak uzun süre hareketsiz kalmanın insan bedeni üzerindeki etkileri araştırılacak. MEDES’in iş ilanında 20-45 yaş arasında, alerjisi olmayan, sigara içmeyen ve vücut kütle endeksi 22 ile 27 arasında olan 24 aday seçileceği belirtilmiş. Adaylar deney başlamadan önce ve sonra ikişer hafta sürecek testlere maruz kalacaklar.

Araştırmanın liderliğini yapan Dr. Arnaud Beck, amacın Uluslararası Uzay İstasyonu’nda deneyimlenen çekimsiz ortamın tekrarlanması ve insan bedeni üzerinde etkilerinin incelenmesi olduğunu ifade ediyor. Görevin ilk bakışta tahmin edilenden daha zor olacağının da altını ısrarla çiziyor. Beck deneklerin yeme, içme, yıkanma ve her türlü bedensel faaliyetlerini yatarken yapmaları gerekeceğini, Fransız haber sitesi 20 Minutes’e verdiği bir açıklamada belirtmiş. Ana kural, denekler ne yaparsa yapsın 60 gün boyunca en az bir omuzları hep yatağa değmeli, yani hareketleri inanılmaz kısıtlı hale gelecek.

Deneyden sonraki iki hafta ise hem kendine gelme, hem de iki ay boyunca yatar konumda olmanın fiziksel sonuçlarının kontrol edileceği bir süre olacak. Aynı çekimsiz ortamda olduğu gibi, bu deney sonucunda da katılanlarda çeşitli kardiyovasküler problemler, kan basıncında düşme ve vertigo gibi etkiler görülmesi bekleniyor. Araştırmanın sonuçları, astronotları uzun süreli uzay yolculuklarına daha başarılı şekilde hazırlamak için yöntemler geliştirmeye katkıda bulunacak.

İlgilenenler MEDES’in web sitesi üzerinden başvuruda bulunabilirler.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.