btbilgi

Akıllı telefon pazarının büyük rakipleri Apple ve Google için en büyük savaş alanı mobil uygulamalar. Apple’ın iOS için AppStore mağazası, Google’ın ise Android işletim sistemi için Google Play mağazası bulunuyor. İkisinde de yüzbinlerce uygulama var (2016 ortası itibarı ile: AppStore’da 2 milyon ve Google Play’de 2,4 milyon adet) ve geliştiriciler çok ciddi paralar kazanabiliyorlar. Mobil araştırma firması AppAnnie bu konuda 2017 ve ötesi için pazar öngörüleri yapmış durumda.

Bu öngörülerden en önemlisi, 2017 yılında Android uygulamalarından kazanılacak yıllık gelirlerin ilk kez iOS uygulamalarından kazanılacak gelirden yüksek olma ihtimali. Android uygulamaları birkaç senedir iOS mobil uygulamalardan fazla indiriliyor. Ama iPhone ve iPad kullanıcıları her zaman daha fazla para harcıyor. AppAnnie bu durumun 2017’de değişebileceğini raporunda ifade etmiş.

Raporda bu durumun gerçekleşmesi için önemli bir kriter verilmiş. Bu rekabeti en ciddi şekilde etkileyecek faktör, Asya ülkelerindeki üçüncü parti mobil uygulama mağazalarından indirilen uygulamaların da denkleme eklenmesi. Özellikle de Çin’in devleri Baidu, Xiaomi, Huawei ve benzer markaların telefonlarının kullanıcıları çoğu zaman Google Play’i değil, bu firmaların kendilerinin sunduğu özel Android uygulama mağazalarından indirmeyi tercih ediyor.

AppAnnie raporunda 2021 yılı için bir tahmin yapmış. Buna göre 2021’de iOS uygulama mağaza gelirleri 60 milyar dolar olacak. Google Play mağaza gelirleri 42 milyar dolar ve üçüncü parti Android uygulama mağazalarının geliri ise 36 milyar dolar olarak öngörülmüş.

Dünya çapında en büyük mobil uygulama pazarlarını ABD, Çin, Japonya, Güney Kore ve İngiltere oluşturuyor. Bu 5 ülkeden indirilen uygulamalar, 2021 itibarı ile küresel uygulama indirme rakamlarının yüzde 85’ini meydana getirecek denilmiş. Tüm uygulama indirme pazarlarında yıllık yaklaşık yüzde 20’lik bir büyüme ve 2021’de toplamda 352 milyar adet indirme olacağı da raporda belirtilen rakamlardan. Görünüşe göre akıllı telefon uygulamalarında yakın gelecekte bir azalma olmayacak, ama aynı şeyi uygulama kalitesi için söylemek mümkün olacak mı, onu gelecek senelerde göreceğiz.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.