btbilgi

Ucuzlayan fiyatları sayesinde artık her evde akıllı televizyon setleri bulunuyor. Ama belki de Smart TV denilen bu akıllı televizyonlara salonlarımızda yer vererek kişisel güvenliğimizi de bilmeden tehlikeye atmış olabiliriz. Yakın geleceğin en önemli teknoloji trendi Nesnelerin İnterneti (Internet of Things – IoT) senaryoları gösteriyor ki, aynı tüm internet bağlantılı cihazlar gibi akıllı televizyonlar da dıaşrıdan gelecek kötü niyetli saldırılara açık.

Bunun en yeni örneği ise farklı bir teknik üzerinden Smart TV hacklemeye işaret ediyor. Ars Technica’da yayınlanan bir haberde, güvenlik uzmanı Rafael Scheel akıllı TV’lere karasal yayın sinyali üzerinden kötü niyetli kod yerleştirmenin mümkün olduğunu gösteriyor. Bu özel tasarlanmış sinyali TV’ye sokmak için internet bağlantısına veya fiziksel bir iletişim arayüzüne gerek yok. Bildiğimiz yayın sinyali kullanılıyor ve aynı anda birden fazla TV bile uzaktan kontrol altına alınabiliyor.

Scheel bu dijital saldırı tekniğini, İsveç kökenli güvenlik danışmanlık firması Oneconsult’ın isteği üzerine oluşturmuş. Bu saldırı Smart TV modelleri içinde yerleşik bulunan web tarayıcılar üzerinden gerçekleşiyor. Saldırı ile ilgili verilen bilgide iki Samsung TV modeli üzerinde testler gerçekleştirildiği belirtiliyor. Ama bu örnek, başka markaların TV setlerinin bu tür bir saldırıya kapalı olduğu anlamına gelmiyor. Sadece kötü niyetli kodun diğer televizyonlarda kullanılan web tarayıcılarına göre modifiye edilmesi yeterli.

Bir hacker bu şekilde bir televizyonun kontrolünü ele geçirdiği anda birçok şey yapabiliyor. En basitinden Smart TV’nin kamera ve mikrofonunu açıp evinizin görüntülerini almak mümkün oluyor. TV’ye kaydetmiş olduğunuz farklı servislerin şifrelerine ve kayıtlı ise kişisel bilgilerinize de ulaşılabilir. Daha da kötüsü hacker bir kez TV üzerinden güvenli zannettiğiniz Wi-Fi ev ağınıza girmeyi başarırsa, tüm bilgisayarlarınız, akıllı cihazlarınız ve ev otomasyon sisteminiz de tehlike altına giriyor. Bu kötü niyetli kod, TV setini kapatıp açmakla veya ayarlarını sıfırlamakla silinemiyor.

Bu tür tehditlerin ortadan kalkması için TV kullanıcılarının siber güvenlik konularda bilinçlenmesi de gerekli, cihaz üreticilerinin her türlü uyarıyı ciddiye alıp gerekli önlemleri cihazlarına entegre etmeleri de. Yine de bu örnek gösterior ki, Nesnelerin İnterneti cihazlarının güvenliği hiçbir zaman tam anlamı ile yeterli olmayabilir.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.