btbilgi

Volkswagen’in kamyon bölümü MAN, bu sene içinde ilk elektrikli kamyon testlerine başlayacağını duyurdu. Firma testler için Avusturya’nın büyük ulaşım şirketlerinden dokuz tanesi ile anlaşmalar yaptığını belirtiyor. Deneme kullanımı yapılacak kamyonlar çekici formunda, 12-26 ton arası brüt ağırlığa sahip olacaklar.

MAN firması 2017 boyunca gerçekleştirilecek yol denemelerinden sonra araçların performansa bakıp, piyasaya sürülmesi planlanan ilk elektrikli kamyon serisinde gerekli güncellemeleri yapmayı planlıyor. Firmanın Yönetim Kurulu Başkanı Joachim Drees, MAN’ın elektrikli kamyonlarla ilgili çok açık bir strateji planı olduğunu ifade ediyor. Konuyla ilgili açıklamasında “Şimdi ilk eTruck modelini tanıtıyoruz ve bu modeller yıl sonuna kadar sokaklarda olacak” diyen Drees, 2019 sonunda elektrikli bir şehir içi otobüsün de seri üretime gireceğini belirtmiş.

MAN elektrikli kamyon için uluslararası yol testleri başlıyor
Kaynak: MAN

Firma elektrikli ağır ticari araçlarını geliştirirken, ortak bir teknolojik altyapı tasarladığını söylüyor. Yürüyen aksam ve elektrikli motor için modüler bir platform geliştirdiklerini, gelecekteki farklı ağır araç türleri için bu platformun kullanılacağı bilgisi verilmiş. MAN bu alandaki ilk konsept örneğini 2012’deki ‘Metropolis’ ile göstermişti. Ardından 2016’da geliştirilmiş bir eMobility kamyon konsepti daha sunan firma, sonunda yollara ilk aracını çıkartmaya hazır.

MAN’ın elektrikli çekici kamyonu 250 kW’lik motora ve arka aksa vites kutusuz aktarılan 2,700 Nm torka sahip. Araç batarya sistemini, Volkswagen Group’un geliştirdiği lityum-iyon bataryalardan alıyor. Bu paket ile 200 kilometre menzil sunulabiliyor. Elektrikli kamyon pazarına yakın gelecekte girmeyi planlayan diğer firmalar ise Tesla Motors ve Nikola Motors. Bakalım elektrikli kamyonlar çok popüler dizel modellerin yerini ne zaman almaya başlayacak?

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.