btbilgi

Uluslararası denetim ve danışmanlık şirketi EY, her sene düzenlediği Küresel Bilgi Güvenliği 2016-17 Araştırması’nın (Global Information Security Survey – GISS) raporunu yayınladı. Bu sene 19’su gerçekleştirilen araştırmanın enerji dağıtım sektörüne ilişkin bulguları dikkat çekici. Rapora göre enerji dağıtım sektörü firmaları ciddi siber güvenlik tehditleri ile karşı karşıya.

Rapor dünya çapında 1,800 büyük ölçekli şirketin katılımı ile düzenlenmiş. Araştırma değişik sektörlerin dijital dönüşüm sırasında yaşadıkları güvenlik sorunlarını, bunlara karşı alınan önlemleri ve yatırımları gözönüne getiriyor. Sonuçlara bakılırsa enerji firmalarının yüzde 89 gibi büyük bir kısmı, siber güvenlik sistemlerinin şirket ihtiyaçlarını karşılamada yetersiz olduğunu düşünüyor. Bu rakam bir önceki 2015 araştırmasında yüzde 86 olarak saptanmış. Rapor teknolojinin hızlı gelişmesi ile beraber gelen siber risklerin yönetilmesinde sorunlar yaşandığı için bu oranın yükseldiğine dikkat çekiyor.

Enerji dağıtım sektöründe bulunan firmaların yüzde 66’sı gelecek 1 yıl içinde içerisinde siber güvenlik bütçelerinde artış beklediğini açıklamış. Katılımcıların yüzde 39’u risk toleransını istenilen aşamaya ulaştırmak için güvenlik bütçelerinde en az yüzde 25’lik bir yükseliş olması gerekli diyor. Ama bu firmalardan sadece yüzde 13’ü bu seviyenin yakalanacağı konusunda umutlu.

Araştırmaya katılan firmaların yarısından fazlası (yüzde 58) yakın geçmişte ciddi bir siber güvenlik tehdidi ile karşılaştıklarını ifade etmekte. Firmaların yüzde 84’ü siber saldırıların çalışanların dikkatsizliği yüzünden gerçekleştiğini düşünürken, yüzde 58’i ise çalışanlarının dijtial güvenlik ile ilgili farkındalık ve eğitim seviyelerini yükseltmek gerektiğine inanıyor. Firmalar bu konuyu güvenlik öncelikleri arasında saymakta.

Tüm sektörlerde olduğu gibi enerji firmaları da dijital dönüşüm aşamalarından geçiyorlar. Ama tüm bir ülkenin elektriğini sağlayan şirketler olarak, güvenlik konularında alınması gerekli daha çok yol var gibi görünüyor. Rapor bu yönde en önemli üç faktörü bütçe, doğru teknoloji uygulaması ve eğitim olarak belirlemiş. Raporun tamamını resmi web sayfasında bulabilirsiniz.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.