btbilgi

Türk Telekom’un ‘İnternette Hayat Kolay’ projesi ile üç yılda 300 bin kişiyi dijital dünyaya kazandırmak hedefleniyor.  Daha fazla kişiye ulaşabilmek  ve internet okuryazarlığını artırmak amacıyla Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı ve Habitat Derneği ile birlikte yürütülen “İnternetle Hayat Kolay Projesi”sinin eğitimleri yeni dönemde mobile de taşındı.

Türk Telekom, 300’den fazla gönüllüsüyle Türkiye’deki 52 ilde 35 yaş ve üstü yetişkinleri dijital dünyanın fırsatlarıyla tanıştıran İnternetle Hayat Kolay eğitimlerini, geliştirdiği mobil uygulamayla cep telefonlarına taşıyarak internet kullanımına dair çeşitli konulardaki eğitici videoları https://internetlehayatkolay.com/ web sitesinden erişilebilir kılmayı hedefliyor.

Proje için Türk Telekom CEO’su Dr. Paul Doany ev sahipliğinde, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Birleşmiş Milletler Türkiye Daimi Temsilci Yardımcısı Atila Uras ve Habitat Derneği Başkanı Sezai Hazır’ın katılımıyla Kars’ta bir tanıtım toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıda, üç yılda 23 bin kişiyi dijital dünyaya kazandıran projenin mobil uygulaması ve internet sitesi ile ilgili detaylar paylaşıldı. İnternetle Hayat Kolay Projesi’nde çalışan gönüllü eğitmenlerin de yer aldığı toplantıda, Şırnaklı gönüllü eğitmen Şengül Bayık ve eğitim verdiği 66 yaşındaki Fatma Özcan da ilham veren hikayelerini paylaştı.

Proje Türkiye’nin dört bir yanında pek çok kişinin hayatına dokunuyor ve değiştiriyor. Bunlardan bir tanesi Şengül Bayık. İnternetle Hayat Kolay Projesi’nde gönüllü eğitmenliğe üç sene önce Şanlıurfa’da başlayan Şengül Bayık 23 yaşında. Ailesiyle birlikte Şırnak’ta yaşayan ve Harran Üniversitesi Tarih öğretmenliğinden mezun Bayık 3 yıl önce gönüllü olarak başladığı İnternetle Hayat Kolay projesine yaklaşık sekiz aydır Habitat Derneği’nde profesyonel olarak saha koordinatörü göreviyle devam etmekte. Proje kapsamında bugüne kadar binin üstünde yetişkine internet eğitimi verdi.

Toplantı sırasında uygulamayı Bakana tanıtan İHK Gönüllülerinden Şengül Bayık, Türk Telekom sayesinde bugüne kadar ülkenin dört bir yanındaki 300 gönüllü eğitmen ile 23 bin kişiye internet okuryazarlığı eğitimleri verdiklerini belirtti.Bayık, “İHK’nin mobil uygulaması sayesinde artık akıllı telefonu veya bilgisayarı olan herkes dijital teknolojilerin abecesini kolaylıkla öğrenebilecek. İHK’nin mobil uygulamayla cep telefonlarına girmesi sayesinde, üç yılda 300 bin kişinin bu uygulamadan fayda sağlaması hedefleniyor” dedi.

Projenin internet okuryazarlığı hedefinin ötesine geçerek interneti, e-devlet kapısını ve sosyal medyayı daha rahat kullanabilir hale   getirdiğini söyleyen Bakan Arslan işlerin internet ortamında yapılabildiği gibi, üretilen ürünlerin de internet üzerinden tüm dünyaya tanıtılabildiğini söyledi.

Pek çok kişinin hayatına dokunuyor ve değiştiriyor
Türk Telekom’un güvenli internet eğitimleri, bugüne kadar ev hanımlarından emeklilere, muhtarlardan denetim serbestliği olan mahkûmlara ve işitme ve bedensel engellilere kadar, çok geniş bir kitleyi dijital dünyaya kazandırdı. Proje kapsamındaki eğitimlerin eğitici videolar halinde internet ortamına taşınmasıyla birlikte bu eğitimler, ücretsiz ve operatör bağımsız olarak mobil uygulama ve web sitesi üzerinden tüm vatandaşların kullanımına sunulmuş oluyor. Ayrıca, mobil uygulamada görme engellilere internet okuryazarlığını anlatan özel içerikler de bulunuyor. Tüm uygulama görme engellilerin kullandığı ekran okuyucu programlar için de erişilebilir hale getirildi.

İnternetle Hayat Kolay reklam filminde gerçek karakterler rol aldı

Türk Telekom’un İnternetle Hayat Kolay projesi tanıtım filmi çekimleri ise bir haftalık hazırlık sonrası Kars’ın Kağızman, Sarıkamış, Arpaçay ilçeleri başta olmak üzere 12 ilçede gerçekleştirildi. Tanıtım filminde ise İnternetle Hayat Kolay eğitimleri alan gerçek hayattan karakterler rol aldı. Filmde rol alan, 66 yaşında internet öğrenerek hayatı değişen, Fatma Teyze de lansmanda keşfettiği bu yepyeni dünya için herkese teşekkür etti.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.