btbilgi

ABD Başkanı Donald Trump’ın yönetimi, Perşembe günü genişbant internet servis şirketlerini serbestleştirme yönündeki bir sonraki adımının Obama yönetiminin net tarafsızlık kurallarını iptal etmek olacağını ve çevrimiçi ifade özgürlüğünü korumayı amaçlamanın esas olduğunu açıkladı.

2015 yılında Federal İletişim Komisyonu (Federal Communications Commission – F.C.C.) tarafından onaylanan net tarafsızlık kuralları; açık interneti korumayı, web trafiğinin bütçeye dayanan şeritlere bölünememesini sağlamayı ve medya şirketlerinin yeterli para ödeyemeyenler için yavaş hizmet vermelerini engellemeyi içeriyor. Net tarafsızlığın destekçileri, internetteki içeriğe eşit erişimi korumak için kuralların gerekli olduğunu ısrarla belirtiyorlar. Karşıt görüştekiler ise, kuralların Verizon, AT&T, Comcast ve Charter gibi genişbant internet tedarikçilerini haksız yere şebeke tarzı düzenlemeye tabi tuttuğunu savunuyorlar.

Beyaz Saray sözcüsü Sean Spicer bir basın toplantısı ile, telekomünikasyon ve kablo internet servislerini etkileyen net tarafsızlık kurallarından bahsetti ve Obama yönetiminin onları ”basit taşıyıcılar olarak yeniden sınıflandırdığını” belirtti. Spicer, Başkan Trump’ın bu haksızlığı geri alma sözü verdiğini ifade etti. Spicer, Obama dönemi kurallarını, internet servis sağlaycılarına kısıtlamalar getiren ve ”kazanan ve kaybedenleri” seçmek üzere ”Washington’daki bürokratların” bir örneği olduğunu söyledi.

Telekomünikasyon ve kablolu televizyon şirketleri, anti-bloklama ve ayrımcılıkla mücadele kurallarına tabi olan basit taşıyıcı kamu hizmetleri olarak sınıflandırılmaya çalışıyorlardı. Sınıflandırmanın, hükümet müdahalesine kapıyı açarak, sonuçta yatırım yapma teşviklerini azaltacağını, bunun sonucunda daha yüksek fiyatlarla sonuçlanacağını ve tüketicilere zarar vereceğini söylediler.

Spicer, kongre oylamasının Obama dönemi internet gizlilik korumasının bozulmasını tamamlamak ve geniş bant şirketlerinin müşterilerinin takip ve satımına izin vermek ve daha kolay bir şekilde müşterilerinin çevrimiçi bilgilerini izlemek ve satmak için olduğunu kongre oylamasından sonra yaptığı yorumlar ile bildirmiş durumda. Oylama, genişbant şirketleri için daha fazla serbestleşme önermesi olarak görülüyordu.

Spicer, genişbant internet servisleri ile ilgili düzenlemeler hakkında daha geniş anlamda konuşmadan önce gizlilik kurallarının geri alınmasına değindi. Başkan Trump Amerikan yeniliklerini, iş yaratmayı ve ekonomik büyümeyi bastıran Washington’un kırmızı bandıyla mücadele etmeye devam edeceğini söyledi. Trump bu yılın başlarında Federal İletişim Komisyonundan bir Cumhuriyetçi üye ve Verizon’un eski avukatlarından olan Ajit Pai’yi komisyon başkanlığına atamıştı. Pai, 2015 yılında net tarafsızlık kurallarına karşı bir komisyon üyesi olarak oy vermişti.

Politika uzmanları, net tarafsızlık kurallarından kurtulmanın gizlilik yasalarını kaldırmaktan daha zor olacağını söylüyorlar. Kongre, çoğunlukla parti çizgisinde yapılan bir oylamayla ve dar bir farkla, geçen sonbaharda gerçekleştirilen gizlilik kurallarını Kongre İnceleme Yasası uyarınca elverişli bir süreç geçirerek bozdu. Fakat bu daha hızlı prosedür, F.C.C tarafından iki yıl önce onaylanan net tarafsızlık kurallarına uygulanmayacak ve bu tür gözden geçirmeler takvimin ötesinde kalmış olacaktı.

Tarafsızlık kurallarını yürürlükten kaldırmanın başka bir yolu da, şu anda Cumhuriyet çoğunluğundaki bir komisyona liderlik eden Pai için, F.C.C.’deki konunun tekrar gözden geçirilmesi olabilir. Politik olarak, net tarafsızlık da daha büyük bir meydan okuma olabilicek nitelikte gözüküyor. 2014 ve 2015’te kuralları tartarken, F.C.C. bir milyondan fazla kamuoyu yorumu aldı. Bu yorumların büyük çoğunluğu destekçilerin açık bir internetin, demokratik değerler sistemini korumak için gerekli gördüğü katı ayrım gözetmeme kurallarını kabul edenlerden oluşuyordu.

Bu yanıt dalgası Demokratik çoğunluk komisyonunu etkiledi. Kâr amacı gütmeyen bir tüketici grubu olan Halkla İlişkiler Başkanı Gene Kimmelman,”Net tarafsızlık, uçucu ve patlayıcı bir mesele olabilir”dedi. Net tarafsızlık kurallarının muhalifleri, kuralların esas olarak Google, Facebook, Amazon ve Netflix gibi güçlü internet şirketlerinin etkili bir lobicilik kampanyasının bir sonucu olduğunu söylüyorlar.

”Onlar geniş ceplere sahipler ve hizmetlerine hızlı ulaşmak için daha fazla para ödeyebileceklerini söylüyorlar, ancak masrafları önlemek için net tarafsızlık kampanyasını kullandılar. ” ifadeleri de muhaliflerin sunduğu argümanların başında geliyor. Trump’ın geçiş ekibinin danışmanlığını yapmış olan ve Muhafazakar Amerikan Kurumsal Enstitüsü’nde ekonomist ve misafir öğretim üyesi olan Jeffrey Eisenach, ”Yönetmelik hükümetin zenginlik tahsisi ile sonuçlandı ve bu genellikle bir grup firmanın başka bir gruba göre daha avantajlı olması için bir fırsat.” ifadelerini kullandı.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.