btbilgi

Spor yapmayı ve özellikle de koşmayı seviyorsanız, işte size güzel bir haber. Dünyanın ilk yapay zeka destekli dijital koşu asistan aksesuarı SHFT IQ piyasaya çıkmak üzere. Eğer koşmak günlük aktivitelerinizin bir parçası ise bu bedeninize çok faydalı. Ama acaba doğru koşuyor musunuz? İşte bu asistan ne kadar koştuğunuzu, ne kadar enerji harcadığınızı söylemekle kalmıyor, nasıl koştuğunuzu da takip ediyor. Böylece kendi tarzınızı geliştirip daha iyi, daha sağlıklı ve daha uzun koşabileceksiniz.

SHFT IQ aksesuarı ilk bakışta küçük bir üçgen, ama içi teknoloji dolu. İsterseniz ayakkabınıza tutturuyorsunuz, isterseniz de bir bant ile göğsünüze yerleştiriyorsunuz. Cihazı Bluetooth ile akıllı telefonunuza senkron etmeniz yeterli. Koşmaya başladığınız anda içindeki sensörler her hareketinizi, vücudunuzun her noktasını incelemeye başlıyor. Ve koşu boyunca size kulaklıklarınızdan bilgiler, tavsiyeler vermeye başlıyor.

Dijital koşu asistanı SHFT IQ sizi forma sokmaya hazır

Cihazı tasarlayan ekip profesyonel koşuculardan, atletlerden, fizyoterapistlerden ve hareketbilimcilerden oluşuyor. Size önerilerde bulunan yapay zeka altyapısı ise Intel’in Curie platformundan güç almakta. İçinde 6 yönlü tarama yapabilen hızölçer, jiroskop ve magnetometre sensörleri bulunuyor. Her saniye binlerce ölçüm yapabiliyor.

SHFT IQ’yu ilk kez çalıştırdığınızda sizden bir seferlik örnek koşu yapmanızı istiyor, o sırada da performansınızı analiz ediyor. Ardından her koştuğunuzda size bir hedef veriyor ve daha sağlıklı koşmanız için vücudunuzu nasıl tutmanızı gerektiğini söyleyebiliyor. Tüm verilerinizi kolay anlaşılır raporlar şeklinde, kendi uygulamasından görebilirsiniz.

Tasarımcı firma SHFT IQ’nun tüm testlerini bitirmiş ve şimdi seri üretime hazırlanıyor. Buna destek olması için bir Kickstarter kampanyası başlatmışlar. Kampanyaya 69 dolar ile katılıp hemen bir adet önsipariş edebillirsiniz. Cihaz bu senenin Eylül ayında piyasaya sürüldüğünde fiyatının 109 dolara yükseleceğini hatırlatalım.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.