btbilgi

Debbie Kasırgası ardından kalan felaket bölgesi, Queensland eyaletinin tropik tatil adalarından ve Gold Coast turist şeridinden, New South Wales eyaletinin tarım bölgelerine kadar 1,000 kilometre ilerlemiş durumda.

Avusturalya Meteoroloji Kurumu bölgedeki 6 büyük nehrin yükselerek sel baskınlarına yol açtığını ve nehirlerin hala yükselmeye devam ettiğini açıkladı. Cuma günü taşan nehirler Avustralya’nın doğu kıyılarındaki kasabaları sular altında bıraktı. Hızla akan su yolları kesti ve köprüleri yok etti. Atmosferde alçak basınç alanı çevresinde hızla dönen rüzgarların oluşturduğu firtınanın ardından, 10 binlerce kişi tahliye edilmeye çalışılıyor.

Lismore’de su baskını uyarısı için sirenler şafaktan önce çalmaya başlamış durumda. Buna rağmen 2 bin 500 can kaybı yaşanması, yetkilileri korkutan gelişmelerin başında geliyor. Nehrin yükseldiği yerlerde yaşayan bölge sakinleri kurtarılmayı beklemek için evlerinin çatılarına tırmanıyorlar. Ancak hızlı hareket eden su ve sert rüzgar müdahaleyi geciktiriyor. Bölgedeki bazı çiftçiler hayvancılığı yüksek yerlere taşımaya başladı.E llerinde yeteri kadar kum torbası olanlar ise sel sularını engellemek için setler kursa da güçlü afetin karşısında ne kadar durulabileceği hala soru işareti olmaya devam ediyor.
New South Wales polisi Cuma günü yaşanan sel felaketinin ilk cesedini Salı günü buldu. Cesedin bir kadına ait olduğunu açıklayan polis, gece sel sularının yükselmesi nedeniyle dikkatli olunmasını gerektiğini sürekli olarak vurguluyor. En güçlü seviye olan Kategori 5’in hemen altında, Kategori 4 seviyesinde bir doğa olayı olan Debbie Kasırgası, Queensland eyaletini Salı günü vurdu. Fırtına turistik bölgeleri yıktı, enerji hatlarını yıktı ve kömür madenlerini kapattı.
Debbie Kasırgası Avusturalya'nın doğu kıyısını şiddetli vurdu
Kaynak: Abc.net.au / Pete Murray

Ekonomistler bu doğal afetin ekonomiye 1,7 trilyon dolar zarar vereceğini ve tahminen 2017’nin ilk çeyreğinde büyümenin yüzde 2’nin altına düşeceğinı öngörüyorlar. Queensland’ın en büyük sigorta şirketlerinden olan Suncorp Grup ve RACQ, hasarı dolara yansıtmak için daha erken olduğu açıklamasını yapsalar da ekonominin durumu belirsizliğini koruyor.

Dünya’da çelik yapmak için en büyük kömür rezervine sahip olan Bowen Basin, felaketten etkilenmeyerek gücünü bir kez daha ortaya koydu. Demiryollarının açıklamasına bağlı olarak yeniden üretim yapılacağı duyuruldu.Tren şirketi Aurizon ise demiryolu hatlarından birini yeniden açtığını ama üçünün halen kapalı olduğu bilgisini vermiş durumda. Çarşamba gecesinden beri, New South Wales Devlet Acil Servisi 1, 400 çağrı, 300 sel kurtarma operasyonu yaptı ve 20 bin’den fazla kişiye derhal tahliye talimatı verildi.
Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.