btbilgi

Dünya üzerinde bazı şirketler var ki, en önemli dertlerinden biri çalışanlarının sağlıklı birer insan olması. Hollanda’daki Acato gibi şirketler, insanların mutlu ve zinde oldukları zaman daha verimli çalıştıklarına inanıyorlar. İşte bu yüzden de ByCycling gibi uygulamalar kullanarak, çalışanları işe bisikletle gelince onlara ek maaş ödüyorlar.

Bunu gerçek kılan ByCycling uygulaması, her gün sizi daha aktif olmaya özendiren ve bunun karşılığını gerçek hayatta almanızı sağlayan bir yazılım. Eğer şirketiniz ByCycling uygulamasını kullanıyorsa, siz işe bisikletle gidip geliyorsunuz; şirketiniz de bu süreyi uygulama ile takip edip size ay sonunda ekstra ödeme veya ek tatil günü veriyor.

Avrupa Bisiklet Federasyonu (European Cyclist Federation) diyor ki: Bisiklete binmek 28 AB üyesi ülke çapında yılda 513 milyar Euro kazanç sağlıyor. Bu kazançlardan bazıları şöyle sıralanmış:

  • Çevreye ve doğaya daha az zarar: 15,5 milyar Euro
  • Daha az enerji ve Kaynak: ByCyclingkaynak harcama: 3 milyar Euro
  • Sağlık harcamalarındaki düşüş: 191 milyar Euro
  • Ekonomiye katkı: 63 milyar Euro
  • Sosyal dünyanın genişlemesi: 50 milyar Euro
  • Zamandan kazanma: 131 milyar Euro
Bisikletli çalışanlara ek maaş ödeten uygulama: ByCycling
Kaynak: ByCycling

Uygulama özel algoritması sayesinde bisiklete mi bindiğinizi, yoksa arabayla mı işe geldiğinizi saptayabiliyor. Her gün bisikletle yol aldığınız mesafeyi takip ediyor, diğer bisikletli çalışanlarla karşılaştırıp liderlik tabloları ile hareketi teşvik ediyor. Ay sonunda şirket çalışanı bisikletle kaydettiği mesafeyi isterse nakte veya izin gününe çevirebiliyor. ByCycling ile çalışan şirketler genelde çalışanlarına bisikletle gidilen kilometre başına 25-30 sent gibi bir ödeme yapabiliyorlar. Örnek verilen Acato firması bu şekilde çalışanlarına ayda 50 dolarlık ek maaş verdiğini belirtmiş.

ByCycling’in CEO’su Jose Diaz, yaptıkları araştırmalar sonucu bu sistemin çalışanların çok ilgisini çektiğini gördüklerini söylemiş. Bisikletle yolculuk yapmanın en yüksek motive edici sebebi, yüzde 70 oranda tercih ile ek maaş olmuş. Ayrıca programa katılanların yüzde 72’si bu sistemi arkadaşlarının önerisi üzerine denemeye karar verdiklerini belirtmişler. Uygulamayı kullanan bir diğer firma olan KPN ise bu yöntem sayesinde 15-20 kilometre uzaktaki bazı çalışanlarının bile heveslenip, hafta 1-2 kez bisikletle işe gelmeye başladıklarını ifade ediyor.

Uygulama şu anda sadece iOS üzerinde mevcut ama kısa zaman içinde Android versiyonu da piyasyada olacak. Sistemin Hollanda gibi bisiklet kültürünün yaygın olduğu ülkelerde daha başarılı olacağını tahmin etmek ise pek zor değil.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.