btbilgi

Los Angeles’in favori restoranlarında yer bulup rezervasyon yapabilmek için, şehirde yaşayanların en çok kullandığı uygulama OpenTable. Ama tam tersi taraftan bakabilirseniz, restoranların da en çok kullandığı aracın aynısı olduğu görülebiliyor. Firmanın restoranlara sunduğu GuestCenter isimli servis, bulut ve büyük verinin gücünü kullanarak müşteri trendleri ile ilgili bilgi sağlıyor.

OpenTable Mart sonunda ilk kez ‘Innovation Summit’ isimli etkinliğini düzenledi. Hedefleri şehrin restorancılık sektörü ile teknolojiyi ve yükselen trendleri buluşturmak. Burada OpenTable yeni teknikleri ve veri madenciliğini nasıl olup da kurumlar için çok işe yarayan analizlere dönüştürdüğünü anlattı. Firma kayıtlı kullanıcılarının hareketleri ve tercihler hakkında dev bir veritabanına sahip . Buradan onlarla ve sektörle ilgili bir çok rapor elde edebiliyorlar.

Mesela müşteriler hangi restoranları tercih ediyorlar, genelde kaç kişilik masa ayırtıyorlar, ne kadar önceden rezervasyon yaptırıyorlar? OpenTable’ın veri analitik müdürü Charlie Roberts, Los Angeles dışında yaşayan kayıtlı üyelerinin nerelerden gelip, hangi mekanları tercih ettiğini önceden bilebildiklerini söylüyor. Kıdemli Pazarlama Müdürü Scott Jampol ise hangi müşterilerinin akşam yemeği, hangilerinin iş yemeği planlayacaklarını bile neredeyse önceden tahmin edebildiklerini ifade ediyor. Ayrıca firmanın elinde Los Angeles yeme/içme hayatı ile ilgili çok sabit tonla istatistik de bulunuyor.

OpenTable geleceği bulut servislerinde görüyor. Restoranların sınırlı kârlılıklarını, firmanın sunduğu uygun fiyatlı veri analizi raporları sayesinde yükseltmeleri mümkün. Restoranlar GuestCenter servisi sayesinde müşterileri hakkında ayrıntılı bilgi edinebiliyor, ne zaman ve ne süreyle kampanyalar düzenlemeleri gerektiğini biliyor, hangi müşterilere ne türden reklam yapacaklarına daha kolay karar veriyorlar. Müşterileri dış mekan mı yoksa bar mı tercih eder; pahalı bir şarap mı yoksa kokteyl mi ister gibi bilgilere sahip olmak bir restoran için çok önemli.

OpenTable 20 ülkede yaklaşık 21 milyon üyeye hizmet veriyor. Kayıtlı üyeler her ay online uygulama üzerinden çeşitli restoranlarda 40 bin kere rezervasyon yapıyorlar. 2014 yılında firmanın değeri 2,6 milyar dolar olarak saptanmış. Ama bu kadarı onlar için yeterli değil, çünkü gelecek artık rezervasyonlar kadar büyük veriye de dayanıyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.