btbilgi

29 Mart tarihinde dünya ile bilrikte aynı anda Türkiye’de de lansman etkinliği yapılan Samsung Galaxy S8, firmanın en yeni premium akıllı telefonu. Telefonun 5,8 inç ekrana sahip Galaxy S8 ve 6,2 inç ekrana sahip Galaxy S8+ modelleri bulunuyor. Bir önceki nesil Galaxy S7’den çok farklı bir tasarıma sahip cihazın üstün teknik özellikleri ve yepyeni servislerinden önce, ilk bakışta Infinity Display (Sonsuz Ekran) isimli çerçevesiz görüntüsü dikkat çekiyor.

Lansman etkinliğindeki sunumlardan sonra, katılımcılar Galaxy S8 ve S8+ modellerini ellerine alıp deneme imkanı buldular. Cihazı elinize aldığınız anda tam bir amiral gemisi ürünü olduğu hemen farkediliyor. Hem önceki Galaxy S7, hem de farklı yeni akıllı telefonlarla yeni cihazı karşılaştıran kullanıcıların ilk izlenimi genel olarak çok olumlu. Telefonun sağa/sola doğru akan ve 18:9 oranlı ekran tasarımı, çok akıcı hatlara sahip olmasını sağlamış. Ayrıca alt ve üst çerçeveler mümkün olduğu kadar inceltilmiş, kenarları yuvarlatılmış, ana tuş butonu dijitale dönüştürülmüş ve parmak izi okuma alanı arka yüzeye taşınmış. Bu optimizasyonlar sayesinde elinizde 6 inç’lik kocaman bir cihaz tuttuğunuzu farketmiyorsunuz bile.

Galaxy S8’in teknik özellikleri de dikkat çekici. 10nm üretim teknolojisi ile hazırlanmış işlemcisi, sekiz çekirdekli (2.3GHz Dört + 1.7GHz Dört) ve 64 bit’lik Qualcomm Snapdragon 835. Cihazda 4GB LPDDR4 bellek, 64GB depo alanı, 8MP F1.7 ön kamera, 12MP F1.7 Dual Pixel ana kamera, 256 GB’a kadar MicroSD desteği, kablosuz şarj, 450 Mbps gigabit hızına kadar çıkabilen Cat.9 LTE operatör bağlantısı, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac (2.4/5GHz) ve Bluetooth v 5.0 bağlantı seçenekleri bulunuyor.

S8 modelinde 570ppi yoğunluklu 5,8 inç Quad HD+ (2960×1440) ekran, 3,000 mAh batarya var. Daha büyük olan S8+ modeli ise 529ppi yoğunluklu 6,2 inç Quad HD+ (2960×1440) ekran ve 3,500 mAh kapasiteli bataryaya sahip. Ekran boyu ve batarya kapasitesi dışında iki cihaz teknik olarak birbirinin aynı. İkisinde de IP68 sertifikasıyla suya ve toza dayanıklılık, UHD Alliance tarafından verilmiş ‘Mobile HDR Premium’ sertifikası ve tüm aksesuarlara uyumluluk mevcut.

Samsung’un önemle üzerinde durduğu yeni özelliklerden biri, yeni dijital asistan Bixby. Yapay zeka destekli bu asistan Apple’ın Siri’si, Amazon’un Alexa’sı ve Google’un Assistant’ı ile rekabet edecek. Kullanıcılar yeni telefonda Bixby’ye basit ses, dokunma ve metin komutlarıyla erişebiliyor. Bixby’in sesli komut işlevi çeşitli Samsung uygulamalarının yanında Kamera, Rehber, Galeri, Mesajlar ve Ayarlar gibi birçok özellikle entegre edilebiliyor. Ayrıca Samsung, Bixby’yi her türlü ev cihazı, aksesuar ve  SmartThings sistemi ile otomatik olarak konuşacak şekilde tasarlamış. Böylece eğer Samsung ürünlerinden oluşan bir ekosisteme sahipseniz, hepsini Bixby ve yeni iletişim protokolü Samsung Connect ile sesli komutlarla idare edebilirsiniz.

Galaxy S8’in sanal gerçeklik deneyimi de geliştirilmiş durumda. Lansmanda Samsung’un iş ortağı Oculus tarafından tasarlanan yeni Gear VR uzaktan kumanda da gösterildi. Telefona Bluetooth ile bağlanan kumanda sayesinde tek elle sanal gerçeklik demoları ve videoları kontrol edilebiliyor. Bir diğer dikkat çekici aksesuar ise yeni Gear 360 oldu. Bu da kullanıcıların 360 derecelik çevresel videolar çekmesini ve bunları ister canlı yayında, isterlerse de video sitelerinde yayınlamalarına fırsat veren bir aparat. Gear 360 15MP fotoğraf ve 4K çözünürlükte video çekebiliyor.

Daha önce sadece Windows 10 ve Windows Mobile işletim sisteminde bulunan Continuum özelliğinin bir benzeri, Dex ile Galaxy S8 modellerine de gelmiş. Masa üstü dock’u Dex ile telefonunuz bir monitör, klavye ve fareye bağlanıp tek başına bilgisayar gibi çalışabiliyor. Pratik şekilde kullanım gerektiğinde, ayrıca yanınızda bir tablet veya dizüstü taşımanıza gerek kalmıyor. Dex sistemi ile aynı bilgisayarda çalışır gibi Office programlarını kullanabilyor, e-posta gönderip alabiliyor ve standart bilgisayar deneyimine sahip oluyorsunuz.

Galaxy S8, 21 Nisan’dan itibaren Gece Siyahı, Orkide Grisi ve Altın Sarısı renk seçenekleri ile Türkiye’de satışa çıkacak. Cihazla birlikte yüksek performanslı ‘AKG by Harman’ marka kulak içi kulaklık da kutudan çıkıyor olacak. S8 için 4.399 TL ve S8+ için 4.999 TL fiyat belirlenmiş durumda. Cihazın önsiparişi www.samsung.com.tr web sitesinden şu anda yapılabiliyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
Ankara Üniversitesi, İletişim Fakültesi, Halkla İlişikiler ve Reklamcılık Bölümü mezunudur. Reklamcılığı teğet geçip etkinlik organizasyonuna dalmıştır. 6 senelik Bilişim Fuarı deneyiminden sonra 10 sene de dijital video üretimi, DVD, Blu-ray ve dijital sinema alanında çalışmıştır. SilikonVadisi.tv ve Fragtist'de editörlük yapmıştır. İlgi alanlarının başında anime, manga ve video oyunları gelir...