btbilgi

Zenium Tecnology Partners ve DE-CIX Istanbul’da Zenium Data Centers Istanbul One’da gerçekleştirdikleri bir toplantı ile işbirliğini açıkladı. Türkiye’nin en büyük ve operatör bağımsız Veri Merkezi Zenium Technology Partners Istanbul One ile tek internet değişim noktası DE-CIX Türkiye bu işbirliği ile Zenium Istanbul müşterilerine peering ile daha hızlı internet ve saldırılara karşı karadelik teknolojisi sunabilecek.

60’dan fazla ülkede 1000’nin üzerinde operatör, internet servis sağlayıcısı ve veri merkezi ile birlikte çalışan internet değişim noktası hizmet sağlayıcısı DE-CIX, geçtiğimiz yıldan beri Türkiye pazarında faaliyet gösteriyor. Türkiye’de internet değişim noktası hizmeti veren tek resmi kuruluş olarak, 5 veri merkezi ve 20’ye yakın networkle birlikte çalışan DE-CIX, sunduğu peering (eşleştirme) ve blackholing (karadelik oluşturma) teknolojisi ile müşterilerine kesintisiz, kaliteli ve güvenli internet deneyimi sunuyor.

Türkiye’de içerik yok
Dünya üzerinde Frankfurt, Hamburg, Munich, Dusseldorf, Newyork, Dallas, Marseille, Palermo, Madrid, Dubai de POP noktaları olan DE-CIX 2015 yılında Istanbul POP noktasını anons eden DE-CIX Bombay’da onikinci POP noktasını anons etmeye hazırlanıyor.  Türkiye’nin, internet değişim noktası konusunda çok büyük adımlar atılabileceğine inandıkları bir pazar bir Pazar olduğunu söyleyen DE-CIX Bölge Direktörü Bülent Şen gerek nüfus gerekse internet kullanımındaki yoğunluğun, burada ortaya çıkan trafiğin en güvenli ve en yüksek performans ile yönetilmesi ihtiyacını da beraberinde getirdiğini ifade ediyor. DE-CIX olarak, operatörlerin kesintisiz, güvenli ve yüksek kaliteli bir trafik akışı yaratması ve böylece son kullanıcılara en üst standartlara uygun bir internet deneyimi sunmasını sağladıklarının üzerinde duran Şen Türkiye’nin, stratejik konumu itibariyle etrafındaki ülkeler için de çok önemli bir ülke olduğunu bölgede pek çok ülkenin internet kullanım dinamikleri değiştirdiğini dile getiriyor. Bülent Şen DE-CIX olarak amaçlarının bu değişimde İstanbul’u internet değişim noktası hizmetleri açısından Ortadoğu ve Türki Cumhuriyetler için ‘dijital bir üs’ olarak konumlandırmak olduğunu da vurguluyor. DE-CIX Türkiye bölge Direktörü Bülent Şen Türkiye’de içeriğin olmadığını içeriği Türkiye’ye taşırsak dijital bir hub konumuna gelebileceğini ifade ediyor. Türkiye’ye üçüncü havalimanı gibi büyük ve Türkiye’yi bölgede önemli konuma getirecek altyapı yatırımları yapılırken, bölgenin HUB noktası olması için yatırımlar gerekli olduğunun üzerinde duruyor.

Telkoder Başkanı’nın ‘5G’ye hazırlanan bir ülkenin altyapı olmadıktan sonra üst yapı ne olacak’ sözlerini hatırlatan DE-CIX Türkiye Bölge Direktörü Bülent Şen Türkiye’de 270 bin km fiber altyapının 220 bin km’sinin Türk Telekom’a diğer kısmının diğer operatörlere ait olduğuna da değiniyor. Türkiye’de IXP lisansı olmadığı için internet altyapı lisansı ile faaliyet gösterdiklerini de işaret eden Şen Internet Servis Sağlayıcı, Hosting ve CDN servislerinin interneti geliştirdiğini söylüyor.

Bir yıl içinde 12 bin m2’nin yüzde 30’u doldu
American Quantum Found ve Dünya Bankası yatırımı olan Zenium Technology Partners, Almanya’da 2, İngiltere’de 2 ve Türkiye’de İstanbul One Veri Merkezi ile hizmet veriyor.
İstanbul One bünyesinde yer alan 12.000 m2’lik beyaz alana sahip üç veri merkezi, doğal afet şartlarına göre özel olarak tasarlanarak inşa edilmiş. Zenium’un Türkiye’deki ilk yatırımı olan Istanbul One Toptan veri merkezi ihtiyaçlarına ve 500 m2 ve üstü alan ihtiyacı olan şirketlere hizmet vermekte.
Kurulduğu ilk yılında yüzde 30 doluluğa ulaşan  İstanbul One Aktif 30MW güç tedariğine ve yedekliliğine sahip, 7×24 uluslarası standartlarda hizmet veren operatör bağımsız bir veri merkezi. Zenium Istanbul one 2007 Türkiye deprem güvenliği ve ABD deprem güvenliğine göre inşa edilmiş 3 binadan oluşuyor. Her bir salonda birbirinden farklı elektrik yoğunluklarına hizmet verebilen Zenium Istanbul One uzun vadeli ve ölçeklenebilir projeksiyonlar için tasarlanmış.

Bir yılın ardından ulaşılan doluluk kadar önemli olan bir diğer hususun bu kısa sürede tüm ana fiber sağlayıcıların yedekli yapıda bağlantı sağlar hale gelmiş olması olduğunu belirten Zenium Technology Partners Ülke Müdürü Aslıhan Güreşcier, Zenium Istanbul One’ı mevcut tüm veri merkezlerinden ayıran ‘operatör bağımsız’ özelliği ve çoklu bağlantı seçenekleri sunuyor olmasının Türkiye için bir ilk olduğunu vurguladı.

Eşleştirme ile geri dönüş hızı kısalıyor, maliyet azalıyor
İnternet değişim noktasındaki peering (eşleştirme), ağların ortak bir platform üzerinden trafik değiş tokuşu yapmasını sağlıyor. Böylece trafiğin izlediği rota kısalırken, internetteki içeriği dağıtan ve o içeriği son kullanıcıya taşıyan ağlar arasındaki mesafe minimize ediliyor. Verinin yurtdışındaki sunuculara gidip geri gelmesi nedeniyle oluşan gecikme süresi en aza iniyor, içerik daha hızlı şekilde ve çok daha iyi bir kalitede son kullanıcıya ulaşıyor.
DDOS ataklarına karadelik teknolojisi
Pek çok kullanıcının kişisel bilgilerini saklı tuttuğu dijital platformlardan gizli hükümet bilgilerine kadar bugün internet trafiği içinde olan hemen her kurum, DDOS saldırıları ile karşı karşıya. DDOS saldırıları daha çok, veri trafiğinin çok yoğun olduğu ağlarda sistemi çalışamaz hale getirmek ya da tamamen devre dışı bırakmak amacıyla gerçekleşiyor. Bu tarz saldırılarda siber suçlular, güvenlik açığı olan bilgisayar sistemlerine illegal olarak komut vererek, bir ağı, bir servisi ya da verileri ele geçiriyor.

DE-CIX’in müşterilerine ücretsiz olarak sunduğu karadelik teknolojisi-Blackholing ile DDOS ataklarını farklı bir noktaya yönlendiren bir ağ teknolojisi. Bu teknoloji ile DE-CIX şüphe altındaki trafik akışını bloklayarak bir karadelik yaratıyor ve böylece oradaki trafiği genel ağ akışının dışında bırakıyor.

DE-CIX Bölge Direktörü Bülent Şen: “Karadelik teknolojisini kullanan Internet Hizmet Sağlayıcısı, saldırı altındaki trafiğin gerçekleştiği rotayı ayırarak, genel akıştan düşürüyor ve daha önceden tanımlanmış bir IP prefix’ine yönlendiriyor. Bu tanımlı prefix üzerindeki IP adresinde bulunan her veri ise boş bir rota üzerinde yani karadelikte hapsoluyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
TRT'de 1990 yılında başladığı profesyonel iş hayatına, özel sektörde ve özel kanallarda farklı programların yapımcılığı ile devam etti. Milliyet Grubu'nun dergilerinde ve Interpro Grubu yayınlarında yazı işleri müdürlüğü ve editörlük görevleri üstlendi. Avrasya’nın en büyük ticaret platformu "CeBIT Bilişim Eurasia" markasının pazarlama iletişimi faaliyetlerini kurguladı ve yönetti. Farklı sektörlerdeki pek çok marka için iletişim konusunda danışmanlık hizmetleri verdi. Şu anda xTRlarge'ın Yazı İşleri Müdürü olarak görev yapmaktadır.