btbilgi

Elektrikli araçlar üzerine çalışan yeni bir startup firma olan Wright Electric, çok iddialı bir şekilde piyasaya giriyor. Firma 10 seneye kadar Londra ve Paris arasında elektrikli uçaklarla ticari uçuşlara başlamaya niyetli. 2016’da kurulan firmanın henüz üretime girmiş bir aracı bulunmuyor ama tasarladıkları uçak 150 kişilik ve yaklaşık 500 kilometre menzile sahip olacak.

Wright Electric bu proje için ABD kökenli mucit Chip Yates ile birlikte çalışıyor. Yates’in kendi tasarladığı ve ürettiği elektrikli uçağı Long-ESA, dünyanın en hızlı elektrikli uçağı ünvanını taşıyor. Firma Silikon Vadisi’nin ünlü hızlandırıcı kurumu Y Combinator’ın da desteğini almış durumda. Elektrikli uçaklar sayesinde geleneksel yakıt ihtiyacı ortadan kalkacağı için, uçak bileti fiyatlarının ucuzlayacağı ve sivil havacılığın daha da yayılacağı öngörülmekte. Ayrıca İngiliz Easyjet firması da, uygun fiyatlı bir havayolu şirketi olarak Wright Electric’e operasyon ve lojistik desteği vermeyi planlıyor.

Ama gelecekte sivil havacılığın Tesla Motors’u olmaya niyetli firmanın önünde önemli bazı engeller var. Firmanın ilk elektrikli uçağı olacak Wright One’ın üretilebilmesi için henüz teknoloji hazır değil. BBC’ye konu ile ilgili konuşan ‘Aviation Weekly’ dergisinin baş editörü Graham Warwick, henüz böyle bir uçağa yeterli batarya kapasitesinin var olmadığını, olsa bile firmanın önünde tonla düzenleme ve sertifikasyon süreci bulunduğunu belirtiyor.

Wright Electric ise öngörülerini açıkça söylüyor: Gelecek yirmi yıl içinde tüm kısa mesafe uçuşların elektrikli uçaklarla yapılması. Bu da dünya çapındaki tüm uçuşların yaklaşık yüzde 30’u ediyor. Kurucu ortaklardan Jeff Engler, batarya kapasitesi konusunun gelecek 10 yıl içinde teknolojideki hızlı gelişmelerle çözüleceğine inandıklarını ifade ediyor. Ayrıca tasarlanacak uçakların modüler bir batarya sistemine sahip olacağı da açıklanmış. Yani uçaklar bir piste indikten sonra bataryaların şarj olmasını beklemeyecekler. Boşalmış bataryalar uçaklardan sökülecek ve yerlerine dolu bataryalar takılacak.

Elektrikli uçak fikri ilk kez Wright Electric’in aklına gelmiş değil. Başta dev Airbus olmak üzere, bir çok havacılık ve teknoloji firması bu konuyla uğraşıyor. Ama ilk elektrikli uçak örnekleri tek veya en fazla dört kişilik hava taksileri şeklinde üretilecekler. Firmanın 150 kişilik elektrikli yolcu uçağı hayali henüz çok uzak ve zor gibi görünüyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.