btbilgi

Samsung firması 2016’nın Ekim ayında can sıkıcı bir Galaxy Note 7 batarya skandalı yaşamıştı. Cihaz sahipleri telefonların ellerinde aşırı ısınıp patladığını söylemişlerdi ve nihayetinde firma piyasadaki tüm telefonları toplatmıştı. Bu olay Kore’li teknoloji devine yaklaşık 5,5 milyar dolarlık bir kâra mal olmuştu. Şimdi ise yeni bir açıklama ile Samsung bu sorunlu telefonların elden geçirilip tekrar satılma durumundan bahsediyor.

Firmanın olaydan sonra yaptığı araştırmada, Galaxy Note 7 akıllı telefonun kendisinde bir sorun olmadığı, problemin bataryadan kaynaklandığı açıklandı. Cihazın pilleri Samsung SDI Co Ltd ve Amperex Technology Ltd. şirketlerinden sağlanmıştı. Firmaya yakın bir kaynağın Reuters’e yaptığı yeni açıklamada, Samsung’un zararının bir kısmını da olsa karşılayabilmek için Note 7 telefonların pillerini değiştirip tekrar satmayı planladığı belirtiliyor.

Samsung toplatma gerçekleşmeden önce dünya çapında 3 milyon adet Galaxy Note 7 satmıştı. Batarya problemi öncesinde, tüm teknoloji siteleri cihazı özelliklerinden dolayı övmüştü. Kullanıcılar ise cihazdan memnun olduklarını söylüyorlardı. Samsung yakın zamandaki bir açıklamasında “Note 7 cihazlarının elden geçirilip tekrar satılması veya kiralanması konusunda, ülkelerin regülasyon kurumları ve operatörlerle görüşmeler yapılacaktır. Ayrıca pazarlardaki talebin durumu da gözden geçirilecektir” diye bilgi verilmişti.

Firma eğer Galaxy Note 7 akıllı telefonları elden geçirip yeni pillerle satmaya karar vermezse, cihazların sökülmesi ve içlerindeki değerli parçaların geri dönüştürülmesi söz konusu olabilir. Cihazların içinde çok ciddi miktarda bakır, altın, nikel ve gümüş bulunuyor. Bu değerli metaller, dünya çapında teknolojik cihazlarda yoğun kullanım yüzünden pahalıya satılıyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.