btbilgi

Siber güvenlik firması ESET, Google Play üzerinden dağıtılan ve kullanıcıların Instagram hesabını çalmak için taarlanmış 13 uygulama bulduğunu rapor etti. Bu Android uygulamaları içlerinde ‘Android/Spy.Inazigram‘ olarak etiketlenmiş kötü amaçlı bir yazılım barındırıyor. Saptanan uygulamalar, kullanıcıların kimlik bilgilerini oltalama yoluyla ele geçiriyor ve kaynağı belli olmayan bir sunucuya yolluyor.

Firma bu 13 tehlikeli uygulamanın 7’sinin Türkçe olduğuna ve çoğunlukla Türkiye’deki kullanıcıların hedef alındığına dikkat çekiyor. Ama diğer Instagram kullanıcılarını hedefleyebilmek için bazıları da İngilizce hazırlanmış. Araştırmaya göre bu kötü amaçlı uygulamalar toplamda 1,5 milyon kişi tarafından indirilmiş. Yapılan uyarı üzerine uygulamalar Google Play mağazasından silinmişler.

Instagram hesabınızı çalmaya çalışan 13 Android uygulaması

Zararlı uygulamalar kullanıcıya, herhangi bir Instagram hesabındaki takipçileri, beğenilmeleri ve yorumları artırmayı vaat ediyor. Uygulamaları indiren kullanıcılar, Instagramınkine benzer bir forma kimlik bilgilerini girmeye yönlendiriliyor. Girilen bilgiler kötü niyetli hacker’ların sunucusuna düz metin olarak gönderiliyor. Kimlik bilgilerini girdikten sonra, kullanıcıya “yanlış şifre” hata mesajı veriliyor ve işlem başarısız oluyor.

Hata mesajı ayrıca, kullanıcının Instagram’ın resmi web sitesini ziyaret etmesi gerektiğini ve üçüncü parti uygulamada oturum açmak için hesabın doğrulandığını gösteren bir not içeriyor. Kurbanlar, yetkisiz kişiler hesaplarına giriş yapmak istediğinde bilgilendirildiğinden ve Instagram’ı açar açmaz hesaplarını doğrulamaya teşvik edildiğinden, bu not sayesinde şüphelerin azaltılması amaçlanmış.

Instagram hesabınızı çalmaya çalışan 13 Android uygulaması
Tehlikeli uygulamaların listesi (Kaynak: ESET)

Eğer bu uygulamalardan birini indirdiyseniz, simgesini Android cihazınızın uygulamalarının arasında görebilirsiniz. Instagram’dan hesabınıza giriş yapmayı deneyen biri hakkında uyarı da alabilirsiniz. Ayrıca hesabınızın takipçi ve takip edilen sayıları artmış gibi durabilir. Hiç göndermediğiniz yorumlara yanıt almaya başlayabilirsiniz. Bu durumda sözkonusu uygulamaları hemen silin ve daha fazla önlem istiyorsanız, emin olduğunuz bir mobil güvenlik çözümü kullanın.

Hesabınız ele geçirildiyse hacker’lar çalınan kimlik bilgilerinizi kullanarak, diğer kullandığınız web sitelerine de ulaşabilir. Ne olur ne olmaz diye, Instagram şifrenizi hemen değiştirin. Aynı şifreyi başka web siteleri için kullandıysanız onları da değiştirin.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.