btbilgi

Startup firmaların ilk aşamalarda en önemli kaynaklarından biri danışmanlar, veya mentorlar. İyi bir danışman genç girişimcilere birçok konuda destek olabilir. Teknoloji, pazar bilgisi, iş yapış şekilleri, idari altyapı gibi konularda bilgi ve deneyim aktarabilir. Genç markalara maddi destek de olabilirler, genç yöneticilere birer öğretmen de.

Peki işinizi geliştirmek için bir danışmanda neler aramanız gerekli? VentureBeat bu konuda size yol gösterebilecek 7 kriter seçmiş.

Daha önce zorluk çekmiş mi?

İyi bir danışman olmanın önemli noktalarından biri deneyim. Ama bu deneyim her zaman başarıdan gelmiyor. İflas açıklamış, başarısız olmuş, kapanmış şirketlerde çalışmış olmak, en az başarılı şirketlerde çalışmış olmak kadar değerli deneyimler kazandırabilir. Başarısızlığın getirdiği güç, kişiyi daha iyi bir öğretmen olmaya götürebilir.

Çift taraflı mı çalışıyor?

Kendi teknoloji alanınızdan bir danışman bulmak ilk bakışta çok iyi fikir gibi durabilir. Ama danışmanınızın asıl işi sizin alanınıza çok yakınsa ileride sorunlar ve çatışmalar çıkma olasılığı da artacaktır. Sizin startup olarak başarılı olma ihtimaliniz olan bir konuda çalışan veya çalışmış bir mentorla yola çıkmadan önce iyice araştırma yapın. Sizden alacağı fikirlerle eski işine geri dönme ihtimali her zaman mevcut.

Ne tür bir başarı hikayesi var?

Genç girişimciler kendilerini destek olması için birilerini ararken, otomatik olarak başarılı olmuş firmalardan gelen yöneticilere eğilim göstermeyi tercih edebilirler. Danışmanların geçmişine bakarken sadece eski firmalarının başarısına değil, hangi dönemde o firmada olduklarına, firmanın başarısına nasıl katkıda bulunduklarına ve önemli kararlarda imzalarının olup olmadığına da dikkat etmek lazım.

İşte mi başarılı, sosyal medyada mı?

Günümüzde “başarılı” tanımının karşılığı her zaman kurumsal sonuçları ifade etmiyor olabilir. Bazı iyi danışmanlar sosyal ortamda çok az bilinen ama kendi alanlarında önemli bir etkiye sahip kişiler olabiliyor. Bir mentor sosyal medyada çok konuşuluyor diye, çok iyi öğütler veriyor anlamına gelmeyebilir.

Yatırım yapacak kadar ilgili mi?

Her çok deneyimli, çok bilgili kişi bir danışman olabilir demek değil. Danışmanların bazıları sizinle maddi bağlantılar içine de girebilir. Bir mentor size ne kadar inanıyor, ne kadar güveniyor? Size gerektiği durumda kaynak sağlayacak kadar sizinle beraber mi? Yoksa sadece öğüt verip aradan çekiliyor mu? Sizinle yolun neresine kadar ilerleyecek?

Sizden birşeyler öğrenebilir mi?

Belki de en iyi mentorluk iki tarafın da birşeyler kazandığı biçim olabilir. Acaba danışmanınız sizden ne gibi bir deneyim alabilir? Sizden kazanacağı deneyim, size ne kadar önem vereceğini, sizi ne kadar kollayacağını gösteren bir faktör olabilir.

Size odaklanabilecek mi?

Ne kadar deneyimi olursa, ne kadar başarılı olmuş olursa olsun; iyi bir danışman eski deneyimlerini size adapte edip bundan faydalanmanızı sağlayabilmeli. Hep eski günlerden bahsedip, konuyu sizin işlerinize bağlayarak artı değer kazandıramıyorsa eski başarıların tek başına pek manası yok. Size ne kadar vakit ayıracak, ekibinizle ne kadar vakit geçirebilecek? Bunların hepsi değerlendirilmesi gerekli konular.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.