btbilgi

Son günlerde ortalık ‘Turkish Crime Family’ ismindeki bir hacker grubunun Apple firmasını tehditi ile çalkalanıyor. Bu grup 250 milyon iCloud hesabına eriştiklerini ve Apple 700 bin dolar ödemezse tüm hesapları kilitleyeceklerini iddia ediyor. Hatta hesapların hepsinin silinmesi tehditi de savuruluyor. Apple’ın bu şantaja yanıt vermek için 7 Nisan tarihine kadar vakti var.

Apple ise ilk resmi açıklamasında firmanın sunucu sistemlerinde bir açığa rastlanmadığını, herhangi bir veri hırsızlığı ipucu bulunmadığını belirtti. Kullanıcılarının iCloud ve Apple ID’lerinin güvende olduğunu söyleyen firma, tehditleri yapan suçluların tespit edilmesi için emniyet güçleriyle çalıştıklarını da ifade ediyor. Hacker grubunun ellerinde tuttuklarını gösterdikleri hesapların ise Apple’ın kendisinden değil, üçüncü parti bazı uygulamalar üzerinden ele geçirildiği savunuluyor.

Ne olursa olsun, biz hackerların can sıkıcı birşeyler yapmasını beklemeden önce gerekli önlemleri almalıyız. İşte size bu konuda iki önemli öneri:

Şifrenizi Değiştirin

Eğer bir iPhone veya iPad kullanıcısı iseniz, mutlaka bir iCloud veya Apple hesabınız vardır. Hemen şimdi Apple ID hesap sayfasına gidin ve şifrenizi değiştirin. Yeni seçiminizin akılda kalıcı olmasından çok, kolay tahmin edilemeyecek ve otomatik şifre kırıcıların çözmeye zorlanacağı bir şifre olmasına dikkat etmeniz çok önemli. Sakın şifre seçerken özgeçmişinizden bulunabilecek kelimeleri kullanmayın: Anne/baba/kardeş/sevgili/eş adı, doğduğunuz yer, doğum tarihi, isminizn baş harfleri gibi şeyleri asla tercih etmeyin.

Şifrenizin en az 12-15 karakterden oluşması, büyük/küçük harf, rakam ve sembol kombinasyonuna sahip olması tavsiye edilir. Eğer böyle karışık bir şifreyi hatırlamakta zorlanacaksanız, bir şifre yöneticisi kullanmanız öneriliyor. Piyasada hem bedava, hem de üst özelliklerini satın alıp kullanabileceğiniz LastPass, 1Password, StickyPassword, DashLane gibi birçok uygulama bulunuyor. Böyle bir uygulamayı hem bilgisayarınıza, hem de akıllı cihazınıza kurup tüm şifrelerinizi güvenle saklayabilirsiniz.

İki Aşamalı Doğrulama Kullanın

Bu öneri sadece Apple için değil, neredeyse tüm modern sosyal medya siteleri ve hesapları için geçerli. İki aşamalı doğrulama, size şifrenin de ötesinde bir katman daha güvenlik sağlayan bir özellik. Bu özelliği kullandığınızda biri şifrenizi ele geçirse bile, telefonunuza veya güvendiğiniz bir cihaza ek gönderilecek şifreyi girmeden hesabınıza erişilemez.

İki aşamalı doğrulamayı aktive etmek için iCloud hesabınıza giriş yapın, sistem tercihleri bölümüne girin ve güvenlik kısmındaki iki aşamalı doğrulamayı seçip yönergeleri takip edin. Burada ya sizden başka kimsenin kullanmadığı bir telefona SMS yollama, bir iPad’e ikinci şifre yollama, güvenlik sorusu/cevabı belirleme gibi seçeneklere erişebilirsiniz. Veya size verilecek 14 karakterlerli ikincil şifreyi de kaydedip acil durumlarda onay için devreye sokabilirsiniz.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.