btbilgi

İsveç’te Göteborg’da bulunan Chalmers Teknik Üniversitesi’nin araştırma ekibi güneş enerjisini doğrudan kimyasal sıvının bağlarında depolanmış enerjiye dönüştürmenin mümkün olduğunu kanıtladı. Bu sisteme moleküler güneş enerjisi sistemi denmekte. Sıvı haldeki kimyasal madde, güneş enerjisinin depolanmasını, depolanmış enerjinin taşınmasını ve istenildiğinde serbest bırakılmasını aynı depolama alanı ile mümkün kılıyor. İşlem norbornadien adı verilen ve ışığa maruz kaldığında quadricyclane’e dönüşen organik bileşik üzerine kurulu.

Bu tekniğin, güneş enerjisini kimyasal bağların içinde depolanabileceğini ve ihtiyaç olduğunda ısı olarak serbest bırakılabileceğini gösterdiğini ifade eden Araştırma takımı lideri Profesör Kasper Moth-Poulsen Kimyasal enerji deposunu su ısıtan güneş panelleri ile birleştirmenin gelen güneş ışığının yüzde 80’den fazlasının dönüşümüne olanak tanıdığını söylüyor.

Araştırma projesi Chalmers’ta başlayalı 6 yıldan fazla oldu ve araştırma takımı 2013 yılında ilk kavramsal ispata katkıda bulundu. O zaman güneş enerjisi dönüşüm verimi yüzde 0,01’di ve pahalı bir element olan rutenyumun bileşimde büyük bir rolü vardı. Şimdi, 4 yıl sonra, sistem güneş enerjisinin yüzde 1,1’ini durgun kimyasal enerji olarak depolayabiliyor, yani yüz kat gelişme kaydedildi. Ayrıca rutenyum da daha ucuz karbon bazlı bir elementler ile değiştirildi.

“İşlemi çok daha verimli yapan molekülleri geliştirmek için bir fırsat yakaladık” diyor Moth Poulsen ve ekliyor “Aynı zamanda, 140’dan fazla enerji depolama ve serbest bırakma döngüsünü önemsiz miktarda bozunmayla sürdürebilen sağlam bir sistemi ispatlıyoruz.”

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.