btbilgi

Yapay zeka ve robot alanındaki hızlı gelişmelerin gelecekte insanların bir bölümünü işsiz bırakacağı gibi bir endişe var. Bu tehlike birçok teknoloji lideri tarafından dile getiriliyor. Bunun sonucu olarak Evrensel Temel Gelir programlarının artacağından, zararı karşılamak için robotlardan vergi alınması gerektiğinden bahsediliyor. Henüz robotların insanları işsiz bırakacağı zamanalrdan daha onyıllarca uzaktayız belki ama endişeler yükselmeye başladı bile.

Peki yapay zeka teknolojilerinin geliştiği bir yerde, çalışanlar kendilerini yeni nesil iş ortamlarına nasıl adapte etmeliler? The Next Web bu konuda birkaç fikri ön plana çıkartmış.

Farklı eğitim kaynakları

Halen üst seviyede kalifiye programcılara, veribilimcilere, sibergüvenlik uzmanlarına ve özel konularda çalışacak bilişim uzmanlarına ihtiyaç var. Gelecekte bu tür işlere talep artacak. Her seviyeden okullarda, insanları bu dönüşüme hazırlamak için uygun ders programları olmalı. Hükümetler ve özel sektörden firmalar bu yönde beraberce çalışmalılar.

Eğer okulda ihtiyacınız olan eğitimi bulamıyorsanız, online kaynaklara yönelin. Coursera, Codeacademy, Big Data University ve Microsoft’un edX’i gibi servisler sizi şimdiden geleceğin mesleklerine hazırlayacak kaynaklara sahip. Ayrıca Amazon gibi bazı yenilikçi şirketler, kendi içlerinde hazırladıkları eğitim programları ile çalışanlarının gelecekte ihtiyaçları olan becerileri şimdiden onlara kazandırmak niyetindeler.

Doğru alanı seçmek

Yapay zeka ve robotları yenemiyorsak, onların yanında yer almalıyız. Kendi bilgi ve yetenek kapasitenizi bilmek kadar, doğru konuyu seçmek de çok önemli. Yakın gelecekte yapay zekanın büyük ölçüde etkileyeceği alanları görüp, şimdiden direksiyonu oraya döndürmek önemli. Mesela tıp alanında yapay zeka ile erken teşhis çok önemli olacak, makinelere medikal verinin nasıl analiz edileceğini birilerinin öğretmesi lazım.

Daha şimdiden Nesnelerin İnterneti alanında güvenlik sorunları başladı bile. Dünya çapında yüzbinlerce sibergüvenlik uzmanına ihtiyaç var. Güvenlik analistleri ancak derinlemesine eğitim ve bol deneyim ile işlerinde iyi hale geliyorlar. Şimdi başlamanın tam zamanı olabilir. Bunların dışında bilişsel teknolojilerde de büyük bir yükseliş gözlemleniyor. Makinelere insan dilini öğretme, görüntü tanıtma, ses tanıtma gibi alanlar her daim uzmana ihtiyaç olacak konular.

Alternatifleri gözden geçirin

Gelecekte yapay zeka ve robotların çok işe yarayacağı, bilişim dışında çok çeşitli başka konular da var. Tıp bunlardan biri, eğer yapay zekayla ilgili kendinizi geliştirdiyseniz medikal alanda iş olanakları hızla artıyor. Nesnelerin İnterneti ile ilgili eğitim aldıysanız yepyeni tarım teknolojileri ve fırsatlar sizi bekliyor. Muhasebe/hukuk konularında yapay zekayı eğitecek, hangi işi ne kadar doğru yaptığını söyleyecek ve algortimalar geliştirecek uzmanlara ihtiyaç var.

İnşaat alanında gelecekte robotlar ve üç boyutlu yazıcılar çok önemli işler yapacaklar, birinin bunları tasarlaması ve programlaması lazım. Endüstri 4.0 tüm fabrikaların akıllıya dönmesini öngörüyor. Henüz her alanda tam otomasyon bir rüya gibi geliyor olabilir ama dünya oraya doğru ilerliyor ve bu vizyondaki geleceğin makinelerini yaratan kişi siz olabilirsiniz.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.