btbilgi

14’üncü Uluslararası Exposhipping Denizcilik Fuar ve Konferansı kapsamında SEATRADE öncülüğünde düzenlenen ‘Global Maritime Summit- Küresel Denizcilik Zirvesi’ nde ‘Akıllı insansız gemiler yakın gelecekte denizlerde olacak mı?’ konusu gündeme getirildi.

Geleceğin Akıllı İnsansız Gemileri Sanal Kaptan Köşkünden Kumanda Edilecek…Panel, 2020 yılında insansız akıllı yük gemisini piyasaya sürmeye hazırlanan Rolls Royce firmasının Blue Ocean adlı araştırma ekibi tarafından geliştirilen ve kaptanların gemileri sanal bir kaptan köşkünden kumanda edebilecekleri sistemi anlatan filmin izlenmesi ile başladı.

Marlow Navigation İş Geliştirme Danışmanı Diederik Legger moderatörlüğünde gerçekleşen Exposhipping İstanbul ‘Global Maritime Summit’ de yer alan ‘Gemiciliğin Geleceği Paneli’ne ClassNK İstanbul Müdürü Serdar Faik Atukeren, BIMCO Genel Sekreteri Lars Robert Pedersen ve LISCR İstanbul Bölge Müdürü Erhan Esinduy konuşmacı olarak katıldı.

Firma tarafından geliştirilmekte olan insansız akıllı yük gemisinde insan bulunmasına gerek olmayacağı için gemide kamara, kaptan köşkü, cankurtaran botu hatta güverte bile bulunmayacak. Böylece gemide yük taşımak için daha fazla alan açılacak. Düz yüzeyi ile su üstüne çıkmış bir balinayı andıran tasarıma sahip otonom gemiler, çevre dostu motorları sayesinde de oldukça sessiz bir şekilde hareket edecek. Tüm bunları mümkün kılmak için de gemilere bilgisayar tarafından kontrol edilen pek çok farklı sensör yerleştirilecek. Otonom hareket için kameralar, kızılötesi sistemler, mikrofonlar, radar, lidar, sonar ve GPS‘ten faydalanılacak.

İnsansız gemiler iş yapış biçimine getirdiği yeniliklerle denizlere inecek
“20 yıl önce makinisti olmayan akımlar olacak deseler şaşırırdık ama şimdi çok normal geliyor” sözleri ile konuşmasına başlayan LISCR Istanbul Bölge Müdürü Erhan Esinduy, “Akıllı insansız otonom gemiler üzerine geliştirilen projeler var, test ediliyorlar. Verimli olacaklar mı olmayacaklar mı henüz bilmiyoruz. Kazalarda insan hatası tartışılan bir konu ama otonom bir gemiyi, uzaktan da olsa yine bir insan yönetecek” dedi.

Geleceğin gemilerinin enerji verimliliği yüksek çevre dostu gemiler olacağını belirten ClassNK İstanbul Müdürü Serdar Faik Atukeren, ”Akıllı insansız gemilerin gelecekte denizde olmaması için bir neden görmüyorum. Bu mekanik çözümü olan bir konu. Bugün sektörde halihazırda çalışmaların yüzde 15’i yapay zekanın yardımı ile yürütülüyor. Neden olmasın?” dedi.

Marlow Navigation İş Geliştirme Danışmanı Diederik Legger, “Eğer akıllı insansız gemiler ekonomik olarak mantıklıysa mutlaka denizlerdeki yerlerini alacaktır. Bugün kullandığımız teknolojinin yerini neyin alacağını şimdiden bilemeyiz. Belki bu konuda çalışan bilim kadınları veya bilim adamları pervanenin yerini alacak yeni bir tasarım keşfedecekler” dedi.

Gemide siber güvenlik henüz çok yeni
Siber güvenlik konusuna değinen BIMCO Genel Sekreteri Lars Robert Pedersen ise denizcilik sektöründe pek çok şirketin siber güvenliğe henüz çok kafa yormuş olmadığını, birkaç milyon dolar değerindeki gemilerde bile eski yazılımlar olabildiğini söyledi. “Gemide siber güvenlik hala çok yeni bir konu” diyen Pedersen, “Gemiler ve sibergüvenlik denildiğinde uzaktan geminin sistemlerinin ‘hack’lenmesinden bahsetmiyoruz. Üzerinde durduğumuz nokta gemi için emniyet riski. Bu konuda küçük bir araştırma yaptık ve bir grup insana “Hiç siber saldırıya maruz kaldınız mı?” sorusunu yönelttik. Cevap verenlerin yüzde 21’i ‘Evet’ derken, yüzde 57’si ‘Hayır’ ve yüzde ‘22’si de bilgilerinin olmadığını söyledi. Hepimiz bilsek de bilmesek de zaman zaman siber saldırıya maruz kalıyoruz’ dedi.

IMEAK Deniz Ticaret Odası adına UBM tarafından 21-24 Mart tarihleri arasında İstanbul Pendik Convention Center’da yapılan 14’üncü Uluslararası Exposhipping Denizcilik Fuar ve Konferansı Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Ahmet Selçuk Sert, IMEAK Deniz Ticaret Odası Başkanı Metin Kalkavan, GİSBİR Başkanı Murat Kıran ve UBM EMEA (İstanbul) Yönetim Kurulu Başkanı Serkan Tığlıoğlu tarafından ziyarete açıldı. Fuarın, 4 kıtadan 43 ülkeden 150’nin üzerinde firma ve 627 marka ile 57 ülkeden 11 bini aşkın denizcilik profesyonelini ağırlaması hedeflendi.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.