btbilgi

Darüşşafaka Robot Kulübü bünyesinde kurulan Sultans of Türkiye ekibi, bu yıl 26’ncı kez düzenlenen FIRST Robot Yarışması’nda birinciliği kazandı. Darüşşafaka’yı ve Türkiye’yi uluslararası yarışmalarda temsil eden ekip, NASA’nın ana sponsorluğunda gerçekleşen turnuvada birincilik ödülü olan Chairman’s Award’ı alarak Dünya Şampiyonası’na katılmaya hak kazandı.

FIRST Uluslararası Robot Yarışması, dünya çapında 14-18 yaş arası öğrencilerin özgüven, yaratıcılık, liderlik, girişimcilik, takım çalışması ve mühendislik yeteneklerini geliştirmeyi amaçlayan bir turnuva. Yarışmanın 2017 organizasyonunda 26 ülkeden 3 bin 336 takım ile 80 binden fazla öğrenci yer aldı.

Darüşşafakalı 19 gençten oluşan Sultans of Türkiye, ABD’nin San Francisco eyaletinde 16-19 Mart 2017 tarihleri arasında düzenlenen turnuvada 41 takımla yarıştı. Geçtiğimiz yıllarda da FRC’de Türkiye’yi temsil eden Sultans of Türkiye, ‘steamworks’ temalı yarışmada, altı haftada hazırladıkları robotları ile Turnuvanın en prestijli ödülü olan Chairman’s Award’ı kazandı. Ekip 19-22 Nisan 2017 tarihleri arasında Houston’da yapılacak dünya finallerinde, Amerika’daki bölge şampiyonları ve diğer ülkelerden gelen başarılı ekiplerle yarışacaklar.

FIRST Robot Yarışması (First Robotics Competition – FRC), gençler için oluşturulmuş uluslararası bir robot yarışmasıdır. Yarışma FIRST (Foundation For Inspiration and Recognition of Science and Technology) kurumu bünyesinde doğmuş ve 26 yıldır düzenlenmektedir. Bu yarışmada rekabet yaratmaktansa, öğrencilerin birbirlerine yardım ederek robotlarını geliştirmeleri amaçlanmakta. FRC’de her sene farklı bir görev seçiliyor ve takımlardan bu göreve uygun robotu sadece 6 haftada tasarlamaları bekleniyor.

Darüşşafaka Robot Kulübü’nün FRC’deki başarıları:

  • Seattle 2009 – “Judges Award”
  • Chicago 2010 – “Imagery Award”
  • Seattle 2011 – “Team Spirit Award”
  • Chicago 2013 – 10 maçta 6 galibiyet, ilk yedek finalist
  • Chicago 2014 – “EKOCYCLE™ Cube® 3D Printer Award”
  • Orlando 2015-Engineering Inspiration Award ve Dünya finallerine katılım
  • Türkiye 2015- Offseason Chairman’s Award
  • Türkiye 2016- Offseason Chairman’s Award
  • San Francisco 2017-Chairman’s Award
Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.