btbilgi

Nesnelerin İnterneti (Internet of Things – IoT) şu anda üzerinde en çok konuşulan teknolojilerden biri. Boston Consulting Group (BCG) tarafından yayınlanan bir araştırmaya göre 2020 yılında tüm IoT teknolojileri, ürün ve servislerine 267 milyar dolar harcanacağı öngörülüyor. Rapora bakılırsa pazarın ana itici alanları üretim, ulaştırma, lojistik ve kamu altyapı hizmetleri olacak. Bu alanlar tüm pazardaki harcamanın yüzde 50’sini kapsayacak.

Ama her şey güllük gülistanlık değil. InfoWorld sitesi Nesnelerin İnterneti alanında yaşanması muhtemel dört büyük sorunu şu şekilde sıralamış:

Kalitesiz veri

IoT cihazları ve sensörleri, rapor verdikleri sistemlere çok büyük miktarda veri yolluyorlar. General Electric’e bakılırsa bu verilen yüzde 40 kadarı ya hatalı, ya geçersiz veya buluta ulaştığı zaman işlenmek için geç kalınmış olunuyor. Ayrıca dış alanda yer alacak sensör cihazlarının her türlü hava koşuluna, fiziksel problemlere, hırsızlığa ve şehir vahşi yaşamına karşı korunaklı olması gerekli. Bu cihazların sahipleri sorunları çözebilmek için, bakım ve değiştirme operasyonlarına gereğinden fazla zaman ve para harcamak zorunda kalabilir.

Bağlantı güvenliği

Şu anda birçok IoT cihazı güvenlik açıkları ile dolu. Bunun en güzel ispatı, 2016’nın sonlarında yaşanan dev Mirai DDoS siber saldırısında yaşandı. İnternetin ciddi bir kısmını çökerten saldırı, güvenlik önlemleri yetersiz web kameraları ve video kayıt cihazları uzaktan ele geçirilerek yapıldı. Ne üreticiler, ne de kullanıcılar henüz internete bağlanbilen cihazların güvenliği konusunda yeteri kadar bilgili ve bilinçli değiller. Bu cihazlarda endüstri tarafından onaylanmış, yüksek seviyede bir güvenlik protokol standartı yerleşmemiş olması da durumu kötüleştiriyor.

Hızlı değişen teknolojiler

Nesnelerin İnterneti henüz oturmuş bir platforma sahip değil. Her cihaz için bağlantı şekilleri farklı ve her gün bir teknoloji firması yeni bir şey duyuruyor. Her teknolojik pazarda olduğu gibi, IoT alanında da teknoloji değişmeye devam edecek. Şu anda aldığınız cihazlar gelecek sene yayılacak bir altyapı standartı ile uyumlu olmayabilir. Milyonlarca dolarlık yatırımlar yaptığınız sensörler, gelecek sene çıkacak iki katı performans ve yarı enerji tüketimi vaat eden yeni versiyon yüzünden eski kalabilir. Bu da büyük yatırımları hala verimsiz kılan sebeplerden biri.

Fişe takıp unutamazsınız

Başka sanayi olmak üzere her alanda otomasyon, birbirine bağlı ve konuşan makineler kulağa çok güzel geliyor ama oraya gelinceye kadar çok uğraşmanız gerekli. Birden fazla alandan kalifiye işgücünü bir araya toplayıp, farklı teknik grupları birbiri ile anlaştırmanız gerekli. Yapılan araştırmalar şirketlerin IT bölümlerinin henüz bu türden geniş çaplı dönüşümlere pek hazır olmadıklarını gösteriyor. Her türlü kurulumu yapıp cihazları çalıştırsanız bile, bundan kazanacağınız verileri nasıl analiz edeceğinizi de bilmeniz lazım. Şu anda kimsenin elinde tüm bunları kolayca çözmek için sihirli bir değnek yok.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.