btbilgi

Bilgisayarlardaki veri geleneksel olarak iki şekilde depolanır. Birincisi harddiskler, bu yöntem megabyte başına ucuzdur ve bilgisayarı kapatsanız bile verilerinizi kaybetmezsiniz. İkincisi ise DRAM bellekler, bu tür depo çok hızlıdır ama daha az veri saklar ve bilgisayarınızı kapatınca silinirler. Intel’in 2015’den beri üzerinde çalıştığı 3D XPoint teknolojisi veri saklamaya yepyeni bir boyut getiriyor. İlk nesil ürünler Intel Optane markası altında piyasaya çıkmaya başladı.

Tüm firmalar gittikçe artan veri depolama ve hızlı erişim sorunlarını çözmeye çalışıyorlar. Özellikle online hizmet veren teknoloji şirketleri, müşterilerine daha hızlı çözüm verebilmek için sunucu sistemlerinde geleneksel harddisklerden bellek tabanlı SSD’lere (Solid State Drive) geçtiler. Ama bu dönüşümün de yeterli olmadığı yerde daha hızlı sonuç verecek veritabanı çözümleri üretilmeye başladı. İşte Intel’in yeni bellek teknolojisi tüm veri depolama ve sunma sorunlarına destek olacak bir çözüm gibi görünüyor.

3D XPoint ismindeki teknoloji, bellek mimari yapısını tamamen değiştirme üzerine kurulmuş. Intel’in verdiği bilgiye göre bu teknoloji ile üretilecek veri depolama ürünleri flash belleklerden 1.000 kat hızlı olacak ve DRAM belleklerden 10 kat daha fazla veri tutabilecek. Bu teknolojinin şu andaki en büyük sorunu ise bilgisayarların bu hızları destekleyecek veriyollarına sahip olmaması. Intel Optane ismi altında çıkan ilk ürün SSD’lerin yerine geçecek kadar kuvvetli ama henüz sadece onlardan 5 kat daha hızlı, 1.000 kat değil.

Intel bunu çözebilmek için Optane serisinde tüm bilgisayar parça üreticilerinin mimarilerine uygun ürünler geliştirecek. Ama bu teknolojiyi diğer parça üreticilerine (anakart, işlemci, grafik kartı, vs.) satmayacak. Yani alacağınız her Intel Optane ürünü bilgisayarınızın anakartına bir şekilde dışarıdan takılacak. Bunun ilk örneklerini yeni nesil SSD diskler olarak görüyoruz. Ama Intel bu teknolojiyi Micron firması ile birlikte geliştirdiği için, Micron’un da bunu farklı şekilde pazarlama ihtimali bulunuyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.