btbilgi

Artık tüm otomotiv firmaları araba tasarımında sanal gerçekliği bir şekilde kullanıyor. Ama BMW bir adım ileri giderek, oyun endüstrisinde kullanılan araçlarla komple bir sanal araba tasarım platformu oluşturduğunu açıkladı. Sanal gerçeklik ortamında her şeyi sıfırdan planlayıp, değişiklikleri anında görebilmek tasarımcılara büyük kolaylık ve tasarım bütçelerinde tasarruf sağlıyor.

BMW bu sistem için HTC firmasının sanal gerçeklik gözlüğü Vive’yi ve video oyun tasarımında popüler bir araç olan Unreal Engine 4 yazılımını tercih etmiş. Gözlüklerle beraber kafa hareketlerini taramak için her yöne doğru 5 metreye kadar tarama yapabilen bir sensör sistemi de kullanılıyor. Unreal Engine 4 grafik motoru ise tasarımcılara saniyede 90 kare ile ultra gerçekçi grafikler sağlayabiliyor.

BMW artık sanal gerçeklik ile komple araba yaratabiliyor

Tüm sistemi çalıştıran ise Intel Core i7 işlemcili ve çift NVIDIA Titan X grafik kartına sahip, su soğutmalı üst seviye bir bilgisayar. Bu bilgisayar kullanıcıların içine girip oturdukları geleneksel bir kabin örneğinin içinde yer alıyor. Kullanıcılar sanal gerçeklik gözlüklerini takıp araba içi modeline oturuyor ve yeni bir tasarımı anında test ediyorlar. Oturdukları model koltuklar, arabanın üretmesi gereken titreşim ve sesleri de simüle edebiliyor.

BMW artık sanal gerçeklik ile komple araba yaratabiliyor

Sadece BMW değil, yakın gelecekte endüstriyel tasarım yapan tüm firmaların prototipleme aşamasına gelinceye kadar buna benzer sistemler kullanacağı öngörülüyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.