btbilgi

UNESCO Uluslararası Bilim Kadınları Ödül Programı, dünya çapında bilim kadınlarını desteklemek için 1998’den beri yürütülüyor. L’Oréal Türkiye’nin de 15 yıldır katıldığı bu büyük organizasyonda ilk kez bu yıl, Türkiye’den bir bilim kadını olarak Doçent Dr. M. Bilge Demirköz, Uluslararası Yükselen Yetenek ödülünü kazandı.

“Bilim Kadınları İçin” (For Women In Science) projesi ile kadınların bilime olan katkısında farkındalık yaratmak ve bilim kadınlarına dikkat çekmek amaçlanmış. Program ile başarılı kadın araştırmacılar tespit ediliyor, gençlerin bu bilim insanlarını rol model olarak görmeleri hefleniyor. Programın uluslararası kısmında her kıtadan 1 bilim kadını olmak üzere, toplam 5 bilim kadını kıta ödülü almakta.

Doç. Dr. M. Bilge Demirköz’e UNESCO Yükselen Yetenek ödülü
Doç. Dr. M. Bilge Demirköz

Her yıl 15 genç bilim kadınına verilen UNESCO Uluslararası Yükselen Yetenek Ödülü, bu yıl ilk kez Türkiye’den uzay radyasyonu hakkında yaptığı çalışmalarla ODTÜ Fen Edebiyat Fakültesi Fizik Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Bilge Demirköz’e gitti. Demirköz’ün projesi, Türkiye’de geliştirilmiş özgün malzemelerin ve elektronik bileşenlerin, uzay için toplam doz etkisi (TID) radyasyon testleri altındaki etkilerinin araştırılması ve dayanıklılığının artırılması olarak anlatılmış.

Bilge Demirköz orta öğretimini İstanbul Amerikan Robert Lisesi’nde tamamlamış. ECIS matematik yarışması dolayısıyla Cenevre’deki CERN merkezini ziyaret etme şansı olmuş. Böylece matematik tutkusunun yanına fiziği de eklemiş. MIT’de (Massachusetts Institute of Technology) fizik alanında ana dal, matematik ve müzikte de yan dal yaparak mezun olmuş.

Demizköz yüksek lisansını ise MIT’de Alfa Manyetik Spektrometresi (AMS-02) deneyinde çalışarak tamamlamış. ATLAS deneyinde çalışarak Oxford’da doktora yapmış ve CERN’de görev alarak doktora sonrası araştırmalarına başlamış. Daha sonra Cambridge Üniversitesi ve Barselona Yüksek Enerji Enstitüsü’nde de çalışmış ve ardından Türkiye’ye dönerek ODTÜ’de bir laboratuvar kurmuş.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.