btbilgi

Protez tasarımlarının günümüzde geldiği noktaya bakacak olursak, artık tek veya iki bacağını kaybetmiş herkes için uygun çözümler var. Hatta bu şekilde yarışmalara katılan ve başarılı sonuçlar alan sporcular bile görüyoruz. Fakat şimdiye kadar su içindeki hareket için çok fazla çözüm yoktu. Yapılanlar ise daha çok özel üretim protez bacak ürünleri oldu.

Northwell Health isimli medikal firması bu sebeple, dünyanın ilk su altında harekete yardımcı olan seri üretim protez bacağını üretmiş. Normalde kullanılan protez bacaklar su altı için ya çok ağır veya rahat yüzmeyi engelleyen tasarımları var. Mesela iç boşluklarına su dolabiliyor. Ama Northwell’in protezi tam tersine yüzmeyi kolaylaştırıcı bir tasarıma sahip.

Tasarımcısı Todd Goldstein protez bacağı hafif tutabilmek için üç boyutlu yazıcıdan çıkan parçalarla desteklemiş. Ayak tabanının altı, havuz kenarında kaymayı engellemek için sürtürme artırıcı bir yüzeyle kaplı. Diz altı kasların bulunduğu yerde ise su içinde itişi kolaylaştırmak için ters üçgen tasarımlı bir parça bulunuyor. Parçanın yanlarındaki delikler ise bir miktar suyun geçmesini, böylece diğer gerçek bacağa göre itiş dengelemesi yapmayı sağlamakta.

Su altında hareket sağlayan ilk seri üretim protez bacak
Kaynak: Northwell Health

Su altı protez bacak örneğini ilk deneyen eski ABD deniz askeri Dan Lasko, New York Times’a yaptığı açıklamada sonuçtan çok memnun olduğunu belirtmiş. İlk başlarda ağırlık farkının hissedildiğini ama yüzdükçe alışmanın kolay olduğunu ifade ediyor. Ayrıca tasarım ile ilgili denemelerde hala ince ayar yapılacak bazı noktalar olduğu da görülmüş.

Bu özel protez bacak, engellilerin çok daha kolay şekilde egzersiz yapmalarını sağlayacak. Protezin seri üretimi altı ay içinde başlayacak ve tahmini fiyatı, istenilen özelleştirmelere bağlı olarak 2 bin ile 5 bin dolar arasında değişecek.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.