btbilgi

Google firması dünya çapında popüler mobil işletim sistemi Android’in yeni sürümü olacak Android O ile ilgili çeşitli bilgiler yayınladı. Henüz bir şekerleme veya kurabiye ismi verilmemiş yeni işletim sistemi, şu anda denemek isteyenler için geliştirici sürümü ile kullanıma açılmış durumda. Yalnız bu sürüm sadece Google’ın kendi akıllı cihazları olan Nexus 5X, Nexus 6P, Nexus Player, Pixel, Pixel XL ve Pixel C’de denenebiliyor.

Yeni işletim sistemi Android O’nun en önemli ayrıntılarını aşağıda listeledik:

Uyarılar

Kullanıcılar uyarıları erteleyebilecek, farklı tür uyarılarda farklı arka plan renkleri olabilecek. Ayrıca Notification Channels özelliği sayesinde bazı daha önemli uyarılar öncelikli gösterilir hale gelebiliyor. Hatta bu özelliği ince ayarlarsanız çöp postalardan tamamen kurtulabilirsiniz bile.

Batarya

Android Nougat ile ‘Doze’ özelliği gelmişti, Android O’da ise bu özellik bir adım daha ileriye götürülmüş. Artık arka planda çalışan uygulamalar kullanılmadıklarında sadece ‘uyku’ moduna geçmeyecekler. İşletim sistemi kullanım miktarına göre arka plandaki uygulamalara çeşitli otomatik limitler de koyabilecek. Buna lokasyon servisleri veya Wi-Fi erişimi de dahil. Bu da akıllı telefonun batarya kullanımını olumlu yönde etkileyecektir.

Yüksek kalitede Bluetooth müzik

Android O ile gittikçe daha sık kullanılan Bluetooth kulaklıklara da geliştirmeler geliyor. Kullanılan yeni codec ile Sony’nin kablosuz LDAC protokolü destekleniyor. Bu da 990kbps’ye kadar yükselebilen müzik dosyalarını Bluetooth kulaklıklarla dinleyebilme anlamına gelmekte. Ayrıca daha hızlı veri aktaran Bluetooth müzik streaming formatı AptX de yeni sürümde desteklenecek.

Yeni mobil işletim sistemi Android O sonbaharda kullanıma açılıyor

Görsel ve arayüz değişiklikleri

Geliştiriciler artık kullanıcıların seçtiği ana sayfa temasına uygun olarak ikonların otomatik değişmesini sağlayabilecek. ‘Adaptive Icons’ ismindeki bu özellik dışında videolar için ‘picture-in-picture’ ve üçüncü parti uygulamalar için de pop-up pencere yetenekleri sisteme ekleniyor. Arayüzde son önemli değişiklik ise geniş renk skalası eklentisi ile tüm görsellerin daha da canlı ve renkli görüntülenmesini sağlamak olacak.

Diğer

Eğer Skype kullanıcısı iseniz, Android O’nun telekom altyapı değiştirme becerisi ile artık dış aramalar için farklı bir VoIP servisini kullanabileceksiniz. Ayrıca ‘Networking Aware Networking’ özelliği sayesinde de iki Android cihaz birbirleri ile direk Wi-Fi üzerinden veri alışverişi yapabilecek. Otomatik şifre uygulamaları kullananlar da artık sistemde formları ve şifreleri doldurmak için seçtikleri yazılımı devreye alabilecek.

Android O işletim sisteminin Mayıs ayındaki Google I/O geliştirici konferansında tüm özellikleri ile tanıtılacağı tahmin ediliyor. Google yeni sürümü 2017’nin sonbaharında tüm kullanıcılara sunmaya hazırlanıyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.