btbilgi

İnsan derisinin, tüm vücudumuz gibi inanılmaz bir yapısı var. Derimiz her türlü hasarı zamanla iyileştirebiliyor. Bunu nanomoleküller ile bilimsel olarak tekrarlamaya çalışıyoruz ama her deneme başarılı olmuyor. Fakat bir grup araştırmacı, son yılların çok konuşulan süper malzemesi grafen ile ilgili bu yönde bir özellik keşfetti.

Hindistan’ın Hayderabad şehrinden biliminsanları grafenin kendi kendini tamir edebildiğini ortaya çıkarttılar. Araştırma sonuçları Open Physics isimli yayında bir bilimsel makale olarak yayımlanmış durumda. Bu gelişme gelecekte robotlar için kendi kendine tamir olan deriler yapılmasına önayak olabilir. Geleceğin gelişmiş robotları için daha şimdiden kas veya hissiyat veren sensörler üretiliyor. Yapay deri de, insansı robotlar için önemli parçalardan biri olacak.

Grafen dünya üzerindeki en ince ve en dayanıklı malzeme olarak biliniyor. Grafen bir atom kalınlığında ve bir kağıt gibi yüzeysel şekilde üretilebiliyor ama şu anda üretimi çok pahalı. Yakın gelecekte üretim ucuzladığı zaman her türlü nanotüp, grafit ve fullerene karbon malzeme yapımında rahatlıkla kullanılacak.

Grafenin yapısında oluşan çatlakların, malzemede elektriksel ve mekanik sıkıntılara yol açtığı araştırmacılar tarafından gözlemlenmiş. Bu durumu önlemek için grafen yüzeylere nano boyutta sensörler entregre edilecek ve bu sensörler hasar saptadığı anda, yüzey kendi kendini tamir etmeye başlayacak. Bu türden bir malzeme sadce robotlara deri olarak değil, sağlam ve dayanıklı olması gerekli her türlü ürüne de uygulanabilir. Ayrıca süperiletken özelliği sayesinde gelecekte MRI makineleri, manyetik levitasyon trenler ve partikül hızlandırıcılar gibi hassas cihazların üretiminde de kullanılacak.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.