btbilgi

Visa 2016 sonunda 19 Avrupa ülkesinde 36 binden fazla tüketici ile “2016 Dijital Ödemeler Araştırması”nı gerçekleştirdi. Online yapılan araştırmaya göre, tüketicilerin dijital ödemelere ilişkin alışkanlıkları bir yıl içinde büyük bir değişim gösteriyor. Avrupa’da ödemelerini düzenli olarak mobil cihazlarla yapan tüketicilerin sayısı son bir yıl içinde 3 kat artarak yüzde 18’den yüzde 54’e çıkmış. Mobil cihaz üzerinden hiç ödeme yapmadığını belirten kişilerin oranı ise son bir yılda yüzde 38’den yüzde 12’ye inmiş durumda.

Türkiye mobil cihaz ile para yönetimi veya ödeme konularında, yüzde 91’e varan bir oranla Avrupa’nın birincisi. Danimarka yüzde 89 ile ikinci, Norveç ise yüzde 87 ile üçüncü olmuş. Avrupa ortalaması ise yüzde 54 olarak belirtilmiş.

Türkler mobil cihazları en çok elektrik, su ve doğalgaz gibi fatura ödemeleri (yüzde 79), seyahat, mobilya gibi yüksek tutarlı harcamalar (yüzde 68) veya yemek siparişi (yüzde 71) ödemeleri için kullanıyor. Mobil ödeme kullanıcılarının yüzde 77’si, ailelerine veya arkadaşlarına mobil cihaz üzerinden para yolluyor.

Akıllı telefon ve tablet kullanımında da Türkiye Avrupa ortalamasını üzerinde. Akıllı telefonu olan Türk mobil ödeme kullanıcılarının yüzde 51’i, akıllı telefonuna haftada birden fazla kez mobil ödemeler için başvuruyor (Hollanda’da yüzde 45). Mobil ödemelerin yüzde 43’ü de tablet üzerinden gerçekleşiyor (Hollanda’da yüzde 35, Avusturya’da yüzde 22).

Mobil bankacılık kullanımındaki en büyük artış ise 55-64 yaş aralığında. Y kuşağındaki (18-34 yaş) artış yüzde 24 iken, 55-64 yaş aralığındaki artış yüzde 33 olarak belirlenmiş. Visa’nın raporuna bakılırsa, araştırmaya katılan Türklerin yüzde 82’si, dijital ödemelerin finansal erişimi artıracağına inanıyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.