Turkcell Enerji ve Finans sektörlerinde “varım” diyor

Turkcell’in servis odaklı değişimi, bu değişime destek veren Ar-Ge çalışmalarını ve farklı sektörlerdeki girişimlerini Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu ile konuştuk

btbilgi

5G fırtınası başladı ve bütün operatörlerin bunun ile ilgili hazırlıkları ya da hazırladıklarını ortaya çıkardığı bir zamandayız. 5G teknolojide endüstri 4.0 ile teknolojik bir organizma yaratmakla kalmayıp, pek çok kapıyı açacak. Akıllı kentler, akıllı fabrikalar, birbiri ile konuşan nesneler bunlardan sadece bazıları. Bu yeni endüstri çağında pek çok iş yapay zeka ve robotlara devredilirken, yaratıcılık ve nitelikli iş gücü her alanda daha büyük bir önem kazanacak.

Bu yeni dönemin getirdikleri sadece bununla da kalmıyor. Teknolojinin yön verdiği farklı sektörler teknoloji ile günümüzün gözde sektörleri haline geliyor. Teknoloji ile ilgisi olmayan tarım bile teknolojik devrim ile evrilme yolunda. Teknolojik devrim sadece endüstriyi değil, geleceğe yön veren şirketleri de yeniden şekillendiriyor.

Turkcell Türkiye’nin en büyük GSM operatörü ve Türkiye’nin ilk onunda yer alan en değerli şirketlerimizden. 2016 mali yılında 14,3 milyar TL gelir ve 31,6 milyar TL değerinde toplam varlık bildirimi yaptı. Hisseleri 2000 yılından bu yana New York Stock Exchange’de (NYSE) ve Borsa İstanbul’da (BIST) işlem gören Turkcell, Türkiye’nin NYSE’ye kote olan tek şirketi unvanına sahip.

Son zamanlarda mutlaka dikkatinizi çekmiştir Turkcell reklam ve ilanlarında MB, GB, Dakika, SMS gibi kapasite içeren paketlerinden farklı bir iletişim kuruyor ve bu söylemlerle yeniden şekilleniyor. Sadece bununla kalmıyor, farklı sektörlerde olacağının sinyallerini de veriyor. xTRlarge olarak Turkcell’deki servis odaklılıkla gelen bu değişimi, bu değişime destek veren Ar-Ge çalışmalarını ve farklı sektörlerdeki girişimlerini Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu ile konuştuk.

Kaan Terzioğlu; “Katma değerli servis diye bir konuya inanmıyorum”

VAS -Value Added Services- Katma değerli Servisler olarak adlandırılan kullanıcı deneyimini artırmaya yönelik servisler için ‘katma değerli servis’ diye bir konu olduğuna inanmadığını dile getiren Kaan Terzioğlu konuyu “Benim için servisler ve katma değersiz servisler var. Yeni nesil servislerimiz eski bir telekom operatörü kafasıyla; şu kadar dakika, SMS, GB mantığıyla hazırlanmıyor. Biz ham data satıcısı değiliz. Biz işlenmiş datanın üzerine odaklanıyor ve datayı işleyerek TV, müzik, anlık mesajlaşma bulut ve güvenlik hizmetleri olarak müşterimize ulaştırıyoruz” sözleri ile açıklıyor.

Eski dünyada telekom operatörlerinin bunlara katma değerli servisler dediklerini belirten Kaan Terzioğlu “Bunlar servisler, gerçek servisler. İnsanı insan bağlayan servisler. Bunun dışında bir de katma değersiz servislerimiz var. Biz o pazarı eski Telekom operatörlerine bırakıyoruz” diyor. Terzioğlu; Rakiplerinin Telekom operatörleri değil, servis sağlayan, müşterisine dokunan müşterisine değer veren diğer şirketler olduğunu ekliyor.

Turkcell servislerinin rakipleri Dünya’nın önde gelen şirketleri

Turkcell’in rakibi olarak Facebook, Whatsapp, Spotify, Netflix gibi şirketleri gördüklerinin üzerinde duran Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu, Turkcell’in baktığı yönü bu noktaya çevirdiklerini ve Ar-Ge çalışmalarını da bu yöne odakladıklarını vurguluyor.

Tüm dünyada yavaş yavaş anlaşılmaya başlanan, yatırım analistlerinin yanısıra diğer operatörlerin de farkettiği gibi kendilerini Telekom lisansına sahip bir OTT* oyuncusu olarak nitelendirdiklerinin üzerinde duran Terzioğlu Turkcell’i müşterinin aradığı, talep ettiği bir şirket haline getirmek amaçları olduğunu ifade ediyor ve amaçlarının Türkcell müşterisinin istediği, aradığı, talep ettiği hizmetleri sağlayan bir şirket olmak olduğunun altını çiziyor.

Bu kapsamı oluşturan ve müşterinin talep ettiği hizmetleri; arama motorları ile en iyi müziği, en doğru haberi, en güzel resmi ve en iyi videoyu bulmak ve anlık mesajlaşma olarak tanımlayan Kaan Terzioğlu; “Biz bu alanlarda dünyanın en iyi ürünlerini çıkaracağız ve şu anda tüm Ar-Ge çalışmalarımızı bunun üzerine kurgulamış durumdayız. Fizy Türkiye’de Spotify’den iki kat büyüklüğe ulaştı. Amacımız Fizy’i dünyada Spotify’ın 2 kat büyüklüğüne nasıl taşıyacağımızı bulmamız gerekiyor. Türkiye’de TV Plus mobil’de Netflix’in beş katı büyüklüğünde. TV Plus’ı nasıl diğer ülkelerde nasıl yaygın kullanımını sağlarız onu bulmamız gerekli. BİP Anadolu’da Whatsapp’ın üçte biri büyüklüğünde İstanbul’da daha gidecek yolumuz var ama BİP’i sadece Türkiye’nin değil bütün dünyanın anlık mesajlaşma servisi olarak kurgulama amacındayız” şeklinde gitmek istedikleri yönü işaret ediyor.

Turkcell’in hedefinde  öncelikli olarak Türkçe, Arapça, Rusça konuşan pazarlar var

Terzioğlu hedeflerine ulaşmak için Türkiye’de 800 kişilik Ar-Ge ekibinin yanısıra, Belarus’taki 150 tane mühendisten oluşan Ar-Ge ekiplerinin BİP, Fizy, TV Plus’ı rekabete uygun ürünlerle donatarak bu ürünleri uluslararası pazara taşımak için gerekli hazırlıkları yaptıklarını söylüyor.

Kendilerini Türkçe, Arapça, Rusça konuşulan pazarlarda bir numaralı servis şirketi haline getireceklerini belirten Kaan Terzioğlu neden bu pazarlar sorumuzu; “Bu pazarları dünyada dijitalleşmenin yararlarından en az yararlanmış pazarlar olarak görüyoruz. Türk, Kiril ve Arap alfabesinin kullanıldığı pazarlar bizim için önemli ve Turkcell’i bu pazarlarda bir numaralı dijital servis sağlayıcı şirket haline getireceğiz” diyor. Bu pazarları ufak değil ayrıcalıklı pazar olarak tanımlayan Terzioğlu, bu pazarların dünyada dijitalleşmenin nimetlerinden en az yararlanmış pazarlar olduğunu belirtiyor. Terzioğlu bunun nedenini bu pazarlara uluslararası şirketlerin bugüne kadar yeterli önem vermemiş olması olduğunu dile getirerek, uluslararası şirketlerin bu ihmalinin cezasını bu pazarlarda hizmetlerle lider olarak vermeyi hedeflediklerini sözlerine ekliyor.

Devam: “Başarılı olmak için illa fiziki varlıklara sahip olmanıza gerek yok”

Yorumlar
btbilgi
1
2
3
PAYLAŞ
TRT'de 1990 yılında başladığı profesyonel iş hayatına, özel sektörde ve özel kanallarda farklı programların yapımcılığı ile devam etti. Milliyet Grubu'nun dergilerinde ve Interpro Grubu yayınlarında yazı işleri müdürlüğü ve editörlük görevleri üstlendi. Avrasya’nın en büyük ticaret platformu "CeBIT Bilişim Eurasia" markasının pazarlama iletişimi faaliyetlerini kurguladı ve yönetti. Farklı sektörlerdeki pek çok marka için iletişim konusunda danışmanlık hizmetleri verdi. Şu anda xTRlarge'ın Yazı İşleri Müdürü olarak görev yapmaktadır.