btbilgi

Lokasyon bazlı tüketici takibi denildiğinde ilk akla gelen isimlerden olan Foursquare, şimdi bu alandaki deneyimini analitik konusunda kullanıyor. Firmanın Foursquare Analytics ismindeki yeni dashboard hizmeti, markalara müşterilerinin gerçek hayattaki trafiklerini takip etme imkanı veriyor.

Mesela bir restoran Foursquare Analytics verilerini kullanarak müşterilerinin gerçek zamanlı ziyaretlerini ölçebilir. Bir kozmetik mağazası müşterilerinin kaçı hangi diğer mağazalara da gidiyor bunu görebilir. Analistler trafik bazlı veri setleri sayesinde müşteri hareketlerindeki şablonları ortaya çıkartabilir, markalara daha doğru çözümler sunabilirler.

Foursquare CEO’su Jeff Glueck bu servis için “Biz gerçek dünyanın Google Analytics hizmetini veriyoruz“ diyor. Ve ekliyor, “Kim popüler, kim değil, hangi demografik hangi markaya gidiyor hepsini ölçebiliyoruz”. Bu türden toplu bir verinin perakendeciler, mağazalar, restoranlar ve alışveriş merkezleri için önemi çok büyük. Foursquare bu devasa ve değerli verinin üzerinde uzun zamandır oturuyor. Ama ancak son bir-iki yıldır veriyi doğru şekilde işleme ve sunma araçları gelişebildi.

Foursquare Analytics gerçek dünyada müşteri hareketlerini gözlüyor
Kaynak: Foursquare

Foursquare Analytics hizmeti hızla firmanın en önemli gelir kanallarından biri haline gelecek gibi görünüyor. Şimdilik servis Taco Bell, TGU Fridays, H&M ve Lowe’s markalarını kapsayan sınırlı bir iş ortağı grubu ile beta aşamada bulunuyor. Hizmetin altında yatan veri ise firmanın iki mobil uygulaması olan Foursquare ve Swarm’dan geliyor. Sisteme milyonlarca mekan ve üye kayıtlı, üyelerin hepsi de uygulamaya lokasyon takip iznini bilerek ve isteyerek veriyor. Bu uygulamalar ve akıllı telefonların yaygın kullanımı sayesinde elde ettiği veriler ile, Foursquare istediği türden müşteri trafiği haritası çıkartabilir duruma geldi.

Tüm bunlar makine öğrenme ve büyük veri analizi tekniklerinin gelişmesi ile mümkün oluyor. Bu yöntemler sayesinde firma artık Attribution ve Pinpoint gibi reklam bazlı farklı servisler de sunabiliyor. Ellerindeki devasa verinin bir başka kullanım alanı da, sırf müşteri lokasyon takibi ile iPhone 5s satış miktarlarını tahmin edebilme gibi yetenekler edinme. Foursquare’in bu kadarla kalmayacağını ve elindeki zengin veriyi çok daha yaratıcı şekillerde kullanacağını da şimdiden tahmin edebiliriz.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.