btbilgi

Pazar araştırma firması Navigant Research, dünya çapındaki akıllı şehir projelerini takip ettiği ‘Smart City Tracker 1Q17’ raporunu yayınladı. Rapor akıllı şehirlerin su, enerji, ulaşım, güvenlik ve altyapı gibi konularda neler yaptığını bir dosyada toparlıyor. Rapora bakılırsa şu anda dünya üzerinde 178 şehirde toplam 250 proje üzerine çalışmalar yapılıyor.

Bu çalışmalar akıllı şehirlerin açık veri platformları, LED ışıklandırma sistemleri, akıllı ulaşım çözümleri, altyapı yönetimi ve belediye tesislerinin uzaktan yönetimi gibi farklı alanlardaki yatırımlardan oluşuyor. Raporda takip edilmekte olan 252 projenin yüzde 40 kadarının belediye tesisleri üzerine, yüzde 27’sinin ise akıllı enerji sistemleri hakkında olduğu açıklanmış. Bu ikisini yüzde 18 ile akıllı ulaşım, yüzde 11 ile akıllı binalar ve yüzde 4 ile akıllı su dağıtım altyapısı projeleri izliyor.

Lokasyon olarak dağılıma bakılırsa, akıllı şehir projeleri en çok Avrupa ülkelerinde yürütülüyor. Avrupa’yı Asya-Pasifik ülkeleri ve Kuzey Amerika bölgesi izliyor. Navigant Research raporda akıllı şehirlerin artık bir ‘küresel fenomen’ haline geldiğini ve tüm ülkelerin yeni teknolojileri şehirlerine nasıl adapte edebileceklerini araştırdıklarını ifade ediyor.

Akıllı şehir teknolojileri ve Nesnelerin İnterneti geliştikçe bu pazar da büyümeye devam ediyor. Navigant pazardaki ürün ve hizmetlerin 2017 yılında 40,1 milyar dolar değerinde olacağını söylüyor. Ayrıca 2026 yılında ise bu rakamın 97,9 milyar dolara yükseleceği öngörülmüş. Bu da küresel yıllık büyümeyi yüzde 10,4 gibi güçlü bir rakama getiriyor. Akıllı şehirler yaratmak için en önemli faktörün ise, analitik yöntemlerini maksimum verim ile uygulayabilmek olduğu üzerinde durulmuş.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.