btbilgi

Son 2-3 yılın en çok konuşulan trendlerinden biri sanal gerçeklik (virtual reality – VR). Ama genelde sanal gerçekliğin hep tüketici tarafından, eğlence sektörü yanından bahsediliyor. Peki acaba bu yüksek potansiyelli teknoloji kurumsal dünyada kendine nasıl bir yer bulacak? Dev teknoloji firmaları sadece oyunculara donanım ve yazılım satmak için bu kadar yatırım yapmıyorlar. İşte sanal gerçekliğin kurumsal ortamda nasıl kullanılabileceğine birkaç örnek.

Dünyanın diğer ucu ile sanal toplantılar

Dizüstü bilgisayarlar, akıllı telefonlar ve tabletler insanların çalışma alışkanlıklarını mobile taşıdı. Bir sonraki adım ise dünyanın farklı yerlerindeki şirket çalışanlarını sanal gerçeklik ile biraraya getirmek olacak. Ucu görselliğe dayanan her türlü ortak çalışma konsepti için sanal toplantı odaları kullanılabilir, sanal dünyada dosyalar paylaşılabillir, sunumlar gösterilebilir.

Deniz kıyısındaki ofisiniz

Sanal gerçeklik sayesinde ofisteki bir masaya bağlı kalmak zorunda değilsiniz. Evden veya istediğiniz yerden sanal iş mekanlarına girebilir, bir gün çayır çimende, diğer gün deniz kıyısında çalışabilirsiniz. Ayrıca takım arkadaşlarınızla bağlantıyı da asla koparmadan. Verimliliğin düşmemesi sizin elinizde ama motivasyonun artacağı kesin. Sanal ortamda deniz kıyısında otururken, gerçek dünyada doğum yapan bile var.

Konsept geliştirme

Üç boyutlu grafikler birçok yeni ürünün endüstriyel tasarımının hayat geçmeden önce bilgisayarda oluşturulmasını sağladı. Sanal gerçeklik ise endüstriyel tasarımda yeni bir çağ açma potansiyeline sahip. Sanal ortamlarda makinelerin, arabaların veya cihazların nasıl çalıştığını anında görebilir, tasarım değişiklikleri yapabilir, ürün özelliklerini inceleyebilirsiniz. Müşterilerinize çok daha canlı ürün demoları yapmak mümkün olacak.

Sanal gerçeklik kurumsal dünyayı nasıl etkileyecek?

Her alanda sanal eğitim

Bu teknoloji ile gerçekleşecek eğitim süreçlerinden, okullardaki öğrencilerden cerrahlara kadar herkes faydalanacak. Daha şimdiden sanal gerçeklik ile ameliyat kaydı yapan ve bunu öğrencilerine açan yenilikçi doktorlar var. Alınacak eğitimin içinde bir nebze bile görsellik varsa, bunu üç boyutlu ortamlarda görerek öğenmek, gerçekten deneyerek öğrenmeye en yakın şey olacak.

Veri analizi

Bazı startup firmalar bu alanda çalışmaya başladı bile. Dev veri yığınlarını görselleştirmek, onları daha iyi anlamamızı sağlayacak nihai yöntem olabilir. Uzmanlar rakamları ve istatistikleri üç boyutlu görsellerle çok daha başarılı şekilde anlatabildiklerine inanıyorlar. Ayrıca Nesnelerin interneti ekosistemleri yayıldıkça, ortaya çıkacak devasa miktarda verinin başka türlü analizi mümkün olmayabilir.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
Ankara Üniversitesi, İletişim Fakültesi, Halkla İlişikiler ve Reklamcılık Bölümü mezunudur. Reklamcılığı teğet geçip etkinlik organizasyonuna dalmıştır. 6 senelik Bilişim Fuarı deneyiminden sonra 10 sene de dijital video üretimi, DVD, Blu-ray ve dijital sinema alanında çalışmıştır. SilikonVadisi.tv ve Fragtist'de editörlük yapmıştır. İlgi alanlarının başında anime, manga ve video oyunları gelir...