btbilgi

Dünya çapında yüz binlerce kişi uzuv deformasyonu yaşıyor. Bunun sebepleri arasında çocukların uzuv gelişimine doğuştan engel olan Amniotik Band Sendromu (ABS), ortopedik hastalıklar veya kazalar bulunuyor. Bir çocuk gelişimini tamamlayana dek protez takılamıyor, bu nedenle kas erimesinin yanı sıra pek çok sosyal ve psikolojik sorun da yaşanıyor. Robotel Türkiye Derneği ise teknoloji sayesinde bu sorunlara çözüm sunmayı hedefleyen bir kurum.

Zeynep Karagöz’ün oluşumunda öncülük ettiği Robotel Türkiye Derneği’nin temelleri, “Enabling The Future” hareketinin Türkiye ağının oluşturulması amacıyla kuruluyor. Bu hareket el, parmak kaybı veya deformasyonu olan çocuklar için proteze alternatifler sunmak için başlatılmış. Robotel Türkiye Derneği başta çocuklar olmak üzere, uzuv kaybı veya deformasyonu yaşayan bireylere, üç boyutlu yazıcılarla üretilmiş ve kişiye özel ölçülerde kullanışlı mekanik eller sağlamaya uğraşıyor.

Robotel Türkiye ile uzuv kaybı yaşayan çocuklara yeni hayat

Robotel Türkiye Derneği tamamen gönüllülerin destekleri ile iş görmekte. Derneğin 47 ilde 700’den fazla gönüllüsü var. Ayrıca derneğin Türkiye’nin her yerinden 127 üç boyutlu yazıcı sahibi ile bağlantısı da bulunuyor. Bir robot el talebi olduğunda, ihtiyaç sahibinin bulunduğu ilden veya yakınından destek alınması için çalışma yapılmakta. Bugüne kadar 22 çocuk için robot el yapımı gerçekleşmiş, halen çalışması devam etmekte olan 25 vaka mevcut.

Dernekle iletişime geçen ihtiyaç sahibinin ölçüleri alınıyor ve model çıkartılıyor. Ardından üç boyutlu bir yazıcı sayesinde robot el hazırlanıyor ve ihtiyaç sahibine teslim ediliyor. Bu sayede gelişim çağındaki çocukların hayatlarının kolaylaşması mümkün olabiliyor. Robot ellerin eğlenceli tasarımları sayesinde çocuklara özgüven desteği veriliyor ve sosyalleşme imkanı da sağlanıyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.