btbilgi

Hindistan’ın başkenti Yeni Delhi, dünyayı kirleten en büyük faktörlerden biri olan plastiğe karşı savaş açtı. Science isimli dergide 2010’da yayımlanan bir bilimsel makale, 192 dünya ülkesi içinde Hindistan’ın denizlere en çok plastik atık döken 12’inci ülke olduğunu ortaya koymuş. Listenin bir numarasında Çin bulunuyor ama Hindistan yine de elinden geleni yapmaya niyetli. Çünkü Yeni Delhi’de atılabilir plastik ürünlerin kullanımı yasaklanmış.

Hindistan hükümeti ülkede her gün 15 bin ton plastik atık üretildiğini, bunun 6 bin tonunun çöp olarak toplanmadığını belirlemiş. Ayrıca Yeni Delhi çapında günde 10 milyon plastik torba kullanıldığı da açıklanmış. Hükümetin çevre koruma için kurduğu Ulusal Yeşil Mahkemesi (National Green Tribunal), bunlara dayanarak ülkenin başkentinde plastik tabak, bardak ve torba gibi kullan-at ürünlerin tamamen yasaklandığını açıklamış durumda.

Dünya çapında her sene üretilen milyonlarca ton plastik ürünün yaklaşık yüzde 30’u denizlere dökülüyor. Hindistan en çok plastik atık döken ülkelerden biri, ayrıca plastik Yeni Delhi’de başka sorunlara da yol açıyor. Şehrin atıktan enerji üreten üç büyük geri dönüştürme tesisinde yasalara aykırı şekilde plastik yakıldığı saptanmış. Bu da şehrin hava kirliliğine ve insan sağlığına olumsuz etki ediyor.

Benzer plastik yasakları Karnataka (Hindistan), San Francisco (ABD), Honolulu (Hawaii), Coles Bay (Avusturalya), Etiyopya, Fransa ve Fas’da da devrede. Yeni Delhi’de uygulanan yasağın ise ne kadar başarılı olacağını zaman gösterecek. Ama tüketiciler en baştan itibaren, piyasada plastik ürünlere alternatif bulunmadığını ifade etmeye başlamışlar. Dolayısı ile şehirdeki herkesin yasağa tam anlamıyla uyacağını düşünmek pek mümkün olmayacaktır.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.