btbilgi

Günümüzde her türlü cihazı kablosuz internete ve birbirilerine bağlamaya o kadar alıştık ki, elektrik dışında neredeyse kabloya ihtiyaç duymayacağız. Wi-Fi, Bluetooth, NFC, RFID gibi kavramlar günlük bilişim habelerinde en sık duyduğumuz kablosuz teknolojilerden bazıları. Ama veri merkezleri, sunucular ve fiber optik hatların dışında Ethernet teknolojisine hala ihtiyacımız olan bir yer daha var: Geleceğin akıllı arabaları.

Daha şimdiden Hyundai ve Land Rover gibi markalar bu göreceli olarak eski teknolojiyi kullanıyorlar bile. Ethernet kabloları arabalardaki şoför destek sistemlerini, arabanın beynine bağlamak gibi noktalarda işe yarıyor. Şu anda arabalarda bulunan çeşitli sensörler de arabanın bilgisayarı ile konuşuyor. Ama şmdiye kadar çoğu zaman anlık ve hızlı kararlar alınması gerekmediği için, çok yüksek hızlı iletişime gerek yoktu. Mesela yağmuru saptayıp silecekleri çalıştıran sensörler veya karşıdan gelen arabanın farlarını otomatik saptayıp, farları uzundan kısaya alan sensörler gibi.

Ethernet günlük hayattan çıktı, geleceğin arabalarına giriyor

Tech Crunch sitesinin akıllı ağlar üzerine çalışan Spirent’den Ürün Müdürü Ali Angha ile yaptığı söyleşide, bu teknolojinin gelecekte ne kadar çok işe yarayacağı ortaya çıkıyor. Angha konuyla ilgili “Sensörlerin (radar, LIDAR, kameralar, kızılötesi, vs.) miktarı arttıkça, araba altyapısındaki bağlantı miktarları ve ana bilgisayara giden kablolar da artacak. Kablolar bir arabada motor ve transmisyondan sonraki en ağır parçayı oluşturuyor” diyor.

Ethernet kablolarını gelecekteki akıllı arabalarda kullanılması hem ağırlığı azaltacak, hem de araba içi yüksek hızlı ağ oluşturulmasını mümkün kılacak. Bu teknolojinin diğer avantajları yeni olmadığı için bilişim sektörünün çok üst seviyede bilgi sahibi olması ve kablosuz iletişime göre dışarıdan müdahalelere daha fazla kapalı olması. Angha ayrıca çevresel kameralardan gelen büyük boyda video verisinin işlenmesi için de Ethernetin daha uygun olduğunu hatırlatıyor. “Akıllı arabanın önüne biri atladığında dış kameradan gelen görüntüyü sıkıştırıp, düşük hızlı bağlantıyla beyne yollayıp, ana bilgisayarda geri açmaya vaktiniz yok” şeklinde bunu ifade ediyor.

Henüz arabalardaki tüm bağlantılar için Ethernete gerek yok belki. Ama zamanla bu teknolojinin daha da ucuzlayacağı ve kullanımının kolaylaşacağını tahmin etmek zor değil.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.