btbilgi

15-16 Mart tarihlerinde Berlin’de gerçekleştirilen uluslararası Bosch ConnectedWorld 2017 konferansında, Alman teknoloji firması otonom araçlara yönelik bir yapay zeka tanıttı. Bu yapay zeka sayesinde arabalara takılan bilgisayarlar makine öğrenme yöntemlerini uygulayabiliyor. Böylece otomobile karayolu trafiğinde kendi başına nasıl manevra yapabileceği öğretiliyor.

Yapay zekaya sahip bir otonom otomobil, üzerine gelen aracın bir dönüş yapması gibi karmaşık trafik durumlarını algılayabiliyor ve değerlendiriyor. Bilgisayar yapay sinir ağlarında sürüş yaparken öğrendiği her şeyi kaydediyor. Uzmanlar ise bu verinin doğru karar vermeye yardımcı olmasını sağlamak için verileri laboratuvarda inceliyorlar. Bu şekilde yapay olarak oluşturulan öğrenilmiş bilgi, bir güncelleme olarak pek çok diğer yapay zeka destekli bilgisayara iletilebilecek.

Bosch bu projede Amerikalı teknoloji şirketi NVIDIA ile işbirliği yapacak. NVIDIA, Bosch’a makine öğrenme yöntemleriyle oluşturulan algoritmaları kaydeden bir işlemci sağlayacak. Öğrenebilen araba yapay zeka sisteminin, en geç 2020 yılının başında üretimine başlanması planlanmış durumda. Firma 2017 başında yapay zeka teknolojileri için bir merkez kurduğunu duyurmuştu. Ayrıca firmanın bu alandaki uzmanlığını arttırmak için yaklaşık 300 milyon Euro’luk bir yatırım yapılacağı da konferansta belirtildi.

Bosch firmasından öğrenen akıllı otomobiller için yapay zeka
Kaynak: Bosch

Bosch ayrıca yapay zeka, bulut ve blockchain teknolojileri ile otonom arabaları direk tamirhanelere bağlayacak bir altyapı da hazırlıyor. Bu sisteme örnek olarak, arabaya bir taşın çarpması verilmiş. Akıllı araba hasar durumunu bulut üzerinden otomatik olarak teknik servise bildirecek. Servis gerekli tamirat için hazırlık yapacak, değişiklik yapılacak parça lojistik ağından rezerve olacak veya sipariş edilecek ve müşterinin gelmesi beklenecek. Böylece sürücüler araç tamiri için minimum süre harcayacak ve arabayı hemen aynı gün alıp normal hayatına devam edecek.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.