Yandex kullanıcı deneyimiyle yola çıkacak

Yandex önümüzdeki dönem vizyonunu ve yol haritasını açıkladı. Navigasyon alanında park sorununu yeni dönem stratejisinin merkezine alarak “akıllı navigasyon çözümleri”ne odaklanacak.

btbilgi

2017’nin başından itibaren pek çok yeniliği kullanıcıların hizmetine sunan Yandex Navigasyon, park yeri bilgilerini uygulamada gösterme, akıllı park asistanı ile park yeri arasında rota oluşturma ve boş park yerlerini kullanıcılara bildirme gibi birçok yeniliği de yakın zamanda kullanıcılarına sunacak. 15 Mart 2017 tarihinde yaptığı bir basın toplantısı ile yeni dönem vizyonunu ve yenilikleri aktardı

Toplantının açılış konuşmasını yapan Yandex Türkiye Ülke Müdürü Zafer Sever 1997’de Rusya’da arama motoru ile faaliyetlerine başlayan Yandex’in 7,5 milyar USD piyasa değeri ile Nasdaq’a kote ve Avrupa’nın en büyük teknoloji şirketlerinden biri olduğunu belirtti.

Yandex; yön bulma alanında vizyonunu ve yol haritasını açıkladı. Yandex Navigasyon, trafikteki park sorununu yeni dönem stratejisinin merkezine alarak “akıllı navigasyon çözümleri”ne yöneliyor

Sever bugün, 50’den fazla bireysel, 20’den fazla kurumsal servisiyle hizmet veren şirketin Rusya’da arama motoru olarak pazar lideri konumunda olduğunu bunun yanı sıra Rusya’da çevrimiçi taksi uygulamasından, internet üzerinden ödeme sistemlerine, yapay zeka tabanlı hava durumu tahminlerinden çevrimiçi müzik servisine kadar birçok servisin Yandex markası altında pazara sunulduğunu sözlerine ekledi.

Türkiye’de  2011 yılından bu yana  hizmet vermekte olan Yandex’in Comscore MMX Türkiye raporuna göre masaüstü aramada Ocak 2017’de Türkiye aylık internet kullanıcısının yüzde 61.1’ine, günlük kullanıcının ise yüzde 21.2’sine ulaştığını dile getiren Zafer Sever internet kullanıcılarının 5’te 1’inin günlük masaüstü aramalarında Yandex’i tercih ettiğini söyledi.

Yandex, Comscore’un 2016 Aralık’ta yayınladığı verilererine göre masaüstü aramalarında yüzde 7.8’lik pazar payına sahip olduğunu söylüyor. Arama motorunun yanı sıra tarayıcı Yandex Browser, Yandex Çeviri, bulut depolama servisi Yandex Disk ve çevrimiçi reklamcılık servisi Yandex Direct ve farklı teknolojik servislerle Türkiye’de kullanıcılara himet vermekte.

Yandex Navigasyon’da park yeri sorununa çözüm bulmaya odaklanıyor

Park yeri bilgilerini uygulama üstünde gösterme, akıllı park asistanı ile park yerleri arasında rota oluşturma ve boş park yerlerini kullanıcılara bildirme gibi birçok yeniliği de yakın zamanda kullanıcılarına sunacak olan Yandex Navigasyon uygulamanın harita ve kurum veritabanında  yaptığı güncelleme ile sesli yönlendirmede trafik ışıklarını da referans alarak yol tarif edecek.

Dünyada 60, Türkiye’de 15 milyon uygulama indirme

Bu servisler arasında Yandex Navigasyon’un Türkiye’de özellikle büyük şehirlerde yaşayanlar için vazgeçilmez mobil uygulamalardan biri olduğunu işaret eden Zafer Sever ayda 80 milyondan fazla açılan bir uygulamadan bahsettiklerini, bu rakamın Türkiye nüfusunun da üzerinde olduğunu ifade eti. Yandex Navigasyon’un  2013’te Türkiye pazarına girdiğinden beri 15 milyondan fazla indirildiğini belirten Sever bu sayıların servisin Türkiye’de ne kadar sevildiğinin göstergesi olduğunun da altını çizdi.

163 bin 701 kurumun bilgisi güncellendi

Yandex Navigasyon’un  yeniliklerle dolu yeni dönemde Türkiye’de ilklere imza atacak yeni özellikleri devreye aldıklarını söyleyen Yandex Harita Servisleri Müdürü Onur Karahayıt, Türkiye çapında 39 bine yakın harita güncellemesi yaptıklarını belirtti. Onur Karahayıt, kullanıcıların en çok aradığı hastane, eczane, benzin istasyonu, restoran, ATM gibi kurumların yer aldığı veritabanını güncellediklerini işaret ederek, Türkiye çapında 163 bin 701 kurumun yer bilgisinden Yandex kullanıcılarının faydalanabileceğini dile getirdi.

Kısa süre önce ‘şerit yönlendirmesi’ özelliğini kullanıma açtıklarını ifade eden Karahayıt, bu özellikle kullanıcıların seyir halinde karışık kavşaklar, anayola giriş-çıkışlar gibi tehlike içeren alanlarda doğru şeritte kalmalarını ve dolayısıyla güvenle sürüş yapmalarını sağlayan görsel bir asistan hizmetini devreye soktuklarını dile getirdi. Onur Karahayıt bu yeni özellikle birlikte İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Antalya ve Kocaeli’ndeki toplam 1424 karışık kavşak ve yol için güvenli şerit bilgisinin de Yandex haritasına eklendiğini eklediğini bunun önümüzdeki aylarda 2500 şerit bilgisine çıkarılacağını ifade etti.

Bundan sonraki aşamada sesli navigasyona trafik ışık bilgisini ekleyeceklerini açıklayan Onur Karahayıt çok yakında kullanıcılara Yandex Navigasyon’dan ‘Trafik ışıklarından sağa dönün’ gibi yönlendirmelerin de yapılacağını müjdeledi.

Akıllı park asistanı park yerlerine rota oluşturacak

Yeni yıl ile birlikte dönemde navigasyon teknolojisini yeniden tanımladıklarını belirterek 2016 yılı sonuna kadar yılda 4 kere yaptıkları harita güncellemelerini her aya yaparak daha güncel bilgiyi paylaşacaklarını da ifade etti.

Trafikte park problemini Türkiye’de ilk ele alan ve ilk akıllı park çözümlerini getiren navigasyon uygulaması olduklarını belirten Karahayıt, bu sorunu dört aşamada çözecek bir yol haritası belirlediklerini bu sürecin ilk aşamasında İstanbul’da 6855, Ankara’da toplam 445 park alanı bilgisini haritaya eklediklerini söyledi.

Kısa süre sonra devreye girecek ikinci aşamada bu park yerleri hakkında bilgi vermeye başlayacaklarını işaret eden Onur Karahayıt, park yerinin üstündeki balona tıklandığında saatlik ücreti, kapasitesi, açık ya da kapalı olduğu gibi bilgilerin de ulaşılır hale geleceğini dile getirdi.

Üçüncü aşamada Yandex Türkiye pazarına ilk kez ‘akıllı park asistanı’ özelliğini getirecek. Bu özellik ile Yandex Navigasyon varış noktasından uzaklaşmadan etraftaki park noktalarından geçecek şekilde akıllı bir rota çizecek. Mayıs ayının ikinci yarısında başlaması hedeflenen bu özelliğin ardından gelecek dördüncü ve son aşamada ise; rota oluşturulan otoparkta mevcut boş park noktalarının bilgisi de kullanıcılara sunulacak.  Böylece bir Yandex Navigasyon kullanıcısının boşalttığı park yerini gerçek zamanlı diğer Yandex Navigasyon kullanıcısı görebilecek. 200 mt alan içinde kalan park yerlerine navigasyon kullanıcısını trafikten kaçırarak götürmeyi hedefleyen uygulamanın son halinin 2017 sonuna kadar kullanıma geçmesi hedefleniyor.

Haritada 39 Bine Yakın Güncelleme

Yandex Navigasyon 2017 yılında kapsamlı bir harita güncellemesiyle, toplam 23115 noktada 38628 değişiklik yaptı. Büyük bir bölümü İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Antalya ve Kocaeli büyük şehirlerini kapsayan güncelleme ile birlikte haritaya 6959 yeni yol bilgisi eklenirken, 5119 yol ise kapatıldı. 2583 noktada hız limiti güncellenirken, 666 yolda değişiklik yapıldı. 501 caddenin ismi değişirken, 256 köprü ve tünel bilgisi haritada yerini aldı.

Kurumlar Veritabanı Güncellendi

Yandex Navigasyon’un kurumlar veritabanında büyük bir güncelleme yapıldı. Kullanıcıların en çok aradığı hastane, eczane, benzin istasyonları, restoranlar, ATM’ler gibi birçok kategoride düzenlemeler ve konum iyileştirmeleri gerçekleştirildi. Türkiye çapında 163.701 kurumun  yer bilgisi düzenlendi ve kullanıma sunuldu.

Yandex kullanıcı deneyimiyle yola çıkacak

Yandex Türkiye pazarına ilk girdiği zaman GPS haritalarını satın alarak oluşturduğu yönlendirmeleri şu anda tamamiyle kullanıcı deneyimleri ile güncelliyor. Bu tür uygulamalarda bir grup kullanıcının farklı bir işaretleme yapması da haritalarda hata payını artıran risk faktörleri arasında yer alıyor. Buna rağmen veri tabanındaki kullanıcıların çoğunluğunun bilgisi ile yeni noktalar devreye alınıyor.

Yandex Rusya’nın yanı sıra Türkiye, Ukrayna, Kazakistan ve Beyaz Rusya’da faaliyetlerini sürdürmekte.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
TRT'de 1990 yılında başladığı profesyonel iş hayatına, özel sektörde ve özel kanallarda farklı programların yapımcılığı ile devam etti. Milliyet Grubu'nun dergilerinde ve Interpro Grubu yayınlarında yazı işleri müdürlüğü ve editörlük görevleri üstlendi. Avrasya’nın en büyük ticaret platformu "CeBIT Bilişim Eurasia" markasının pazarlama iletişimi faaliyetlerini kurguladı ve yönetti. Farklı sektörlerdeki pek çok marka için iletişim konusunda danışmanlık hizmetleri verdi. Şu anda xTRlarge'ın Yazı İşleri Müdürü olarak görev yapmaktadır.