btbilgi

Aynı bilişim alanında olduğu gibi sağlık bilişiminde de veri güvenliği çok büyük önem taşıyor. Tüm vatandaşların sağlık ve kimlik bilgileri dijitize haldeyken, bu bilgilerin korunması için tüm öğelerin en sıkı şekilde çalışması gerekli. Ama çoğu zaman olduğu gibi sağlık bilişimi konusuna gelince de, güvenlik zinciri çoğu zaman insan faktöründe kopuyor.

ABD Savunma Sağlık Kurumu’nun (Defense Health Agency) COO’su Servio Medina bu konudan yakınan isimlerden biri. Medina katıldığı bir etkinlikte sağlık kurumlarındaki veri hırsızlığının büyük kısmının sebebinin, gelip mutlaka bir insan çalışanın ihmalkarlığına dayandığını açıklamış. Bu türden kayıpların aslında sıkı disiplin ve kontrol ile engellenmesinin mümkün olduğunu ileten Medina, “Günümüzde uygulanan eğitim ve bilinç seviyesi yeterli değil. Radikal bir değişiklik yapmanın zamanı geldi” diyor.

Medina, Ulusal Sağlık Kurumu’nun hem sağlık bilişimi alanında, hem de askeri açıdan durduğu yer bakımından kötü niyetli siber saldırganlar için ideal bir hedef oluşturduğunu ifade ediyor. Ulusal Sağlık Kurumu ABD’nin kara, hava ve deniz kuvvetlerinin tamamındaki sağlık servislerinin ortak şekilde idare edildiği nokta. ABD Savunma Bakanlığı’na bağlı çalışan kurum, tüm ordu görevlilerinin sağlık bilgisine hakim ve sağlık politikalarının oluşturulduğu yer.

Sağlık Bilişimi alanında en zayıf halka insanın kendisi
Kaynak: Freepik

Servio Medina sağlık bilişminin kendi kurumundan bağımsız şekilde, toplu olarak tehlikede olduğuna da işaret etmekte. Medina “Sağlık kayıtları inanılmaz zengin bir bilgi kaynağı” diyor ve ekliyor “Bir kişinin sağlık verileri sadece hastalıklarının bir raporundan oluşmuyor, aynı zamanda kimlik bilgilerini, ev adresini, akraba bilgilerini ve hatta bazen kredi kartı bilgisini bile içerebiliyor”.

IT web sitesi CIO, Ponemon Enstitüsü’nde (Ponemon Institute) yapılmış bir araştırmada 2010’dan beri sağlık kurumlarına yapılan siber saldırıların yüzde 125 oranında artmış olduğuna dikkat çekiyor. Ayrıca raporda ABD’deki sağlık kurumlarının yüzde 91’inin en az bir kere siber saldırıya uğradığı da belirtilmiş. Rapor bu saldırılardaki veri/donanım kayıplarının ana sorumlusunun insan görevliler olduğuna dikkat çekiyor.

Sağlık bilişimi alanının diğer bilişim alanlarından bir farkı yok. Eğer sorumsuz bir görevli dizüstü bilgisayarını veya akıllı telefonunu ortalıkta bırakıyorsa, iş e-postasına gelen şüpheli eklentileri açıyorsa veya önemli sistemlerin şifrelerini herkesin erişebileceği bir yerde tutuyorsa, toplu bir bilinçlenme için zaman geldi de geçiyor demektir.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.