btbilgi

Sanal oyun evreni denilince aklınıza hemen Minecraft veya Second Life geliyor olabilir. Ama bu alanda iddialı bir marka daha var, o da 2006 çıkışlı Roblox. ‘Robot’ ve ‘blocks’ (kutular) kelimelerinin birleşimi ile oluşan Roblox, aynı Minecraft gibi kullanıcıların kendi dünyalarını yaratmalarına izin veriyor. Firma bu rekabeti desteklemek için 92 milyon dolarlık yeni bir yatırım aldığını da açıkladı.

Roblox’un üç boyutlu ve eğlenceli dünyalarını her ay 48 milyon kullanıcı geziyor. 6-24 yaş arasındaki bu kullanıcıların yaklaşık yarısı ABD’den, yarısı ise dünyanın çeşitli yerlerinden. Sanal evrendeki tüm dünyalar, tüm eğlence parkları ve tüm oyunlar kullanıcılar tarafından, Lego ile inşa eder gibi parça parça kuruluyor. Sistemde yaklaşık 1,7 milyon oyun geliştirici var ve Roblox’un en kalabalık eğlence dünyalarının bazılarını aynı anda 20 bin kişinin beraber kullandığı oluyor. Her ay kullanıcılar bu sanal evrende 300 milyon saat harcıyorlar.

Roblox firması 163 kişilik bir ekibe sahip ve 2015 yılı gelirleri 52,3 milyon dolar olarak belirtilmiş. Bu çalışanlar sanal evrenin sorunsuzca yürümesinden ve teknik geliştirmelerden sorumlular. İçeriğin neredeyse tamamı kullanıcılara ait, işin ilginç kısmı ise kullanıcıların Roblox içinde yarattıkları oyunlardan para kazanabilmeleri. Firmanın CEO’su David Baszucki’nin verdiği bilgiye bakılırsa, diğer kullanıcılara sanal kıyafet veya araç satarak ayda 50 bin dolar kazanan geliştiriciler bile var.

Minecraft’ın rakibi sanal dünya Roblox’a 92 milyon dolar fon

Firma büyük markalarla da ortaklıklar yapıyor. Mesela eğlence devi Disney’in gerçek dünyadaki Disney World ve Space Mountain gibi eğlence parkları, Roblox içinde de sanal olarak inşa edilmiş durumda. Sanal evrendeki en popüler karakterler ise Toys R’ Us mağazalarına oyuncak olarak satılıyor. Kullanıcılar sanal evrene sadece PC üzerinden değil, Mac, Xbox One konsolu, iOS, Android ve Amazon platformu üzerinden de erişebiliyor. Hatta Oculus Rift sanal gerçeklik gözlüğü bile destekleniyor.

Firmanın aldığı yeni fon Meritech Capital Partners ve Index Ventures tarafından sağlanmış. Fast Company sitesi, Roblox’un daha önce de 2011 yılında 10,5 milyon dolarlık bir yatırım aldığını belirtiyor. Yeni sağlanan fon ile hem yeni içerikler oluşturulacağı, hem de mobil platformlara ve sanal gerçekliğe teknik geliştirmeler sağlanacağı açıklanmış.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.