btbilgi

Intel yaptığı bir duyuru ile, otonom araba teknolojileri üreten İsrail kökenli Mobileye firmasını satın aldığını açıkladı. ABD’li teknoloji devi bu satın alma için 15,3 milyar dolar ödeyecek. Böylece Nvidia ve Qualcomm’dan sonra, Intel de otonom araç pazarına direk giriş yapmış oluyor. Bu pazarda yer alan diğer büyük firmalar ise Alphabet’in Waymo’su ve Çinli İnternet devi Baidu.

Goldman Sachs’ın konu ile ilgili raporuna bakılırsa, kendi kendine giden araba ve sürüş destek sistemleri pazarı 2015’deki 3 milyar dolarlık büyüklükten 2025’de 96 milyar dolara ve 2035’de 290 milyar dolara yükselebilir. Şu anda tüm büyük teknoloji firmaları otomotiv firmaları ile ortaklıklar kurarak, gelecekte bu pazarda büyük bir yer almayı planlıyor. Intel daha önce otonom araç sektöründeki yenilikçi şirketlere fon sağlamak için çalışmalar yapmıştı.

Intel’in CEO’su Brian Krzanich konuyla ilgili “Otonom arabaların gözleri, şimdi bu arabaların beyni ile biraraya geliyor” açıklamasını yapmış. Mobileye firması kendi kendine gidebilen araçlar için kamera, sensör, araçlar arası ağ altyapısı, yol haritalama, makine öğrenme, bulut bağlantısı, veri yönetimi gibi alanlarda teknoloji geliştiriyor. 1999’da kurulan firmanın şu anda 660 kişilik ekibi ve 20’den fazla otomotiv markası ile anlaşması bulunuyor. Mobileye’ın 2016 geliri 173,3 milyon dolar olarak raporlanmış.

Intel bu alanda mutlaka bulunmak istiyor ama Reuters’in verdiği bilgiye göre bazı piyasa analistleri Intel’in merkez işi olan işlemci üretimininden fazla uzaklaştığını düşünüyor. Bazı analistler ise Mobileye firması için fiyatın çok yüksek olduğunu iddia ediyor. 15,3 milyar dolar, Intel’in tahmini 2017 kârının dörtte biri kadar. Bu rakam ayrıca Mobileye’ın yıllık kazancının 60 misli.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.