btbilgi

Plakların en ileri müzik teknolojisi olduğu dönemin üzerinden çok zaman geçti. Artık CD’nin bile sonu yakın, çünkü devir dijital müzik devri. MP3’ler, OGG’lar derken artık herkes Spotify, Shazam veya Apple Music benzeri streaming müzik servislerini kullanır oldu. Ama son senelerde plaklara bir şans daha verildi ve analog müzik meraklıları arasında inanılmaz popüler hale geldiler. İşte Miniot firmasının tasarım harikası pikabı Wheel bu popüleritenin bir sonucu.

Wheel’a ilk baktığınızda bir tuhaflık farkedeceksiniz. Minimalist tasarımlı bu pikabın üzerinde hiçbir düğme olmadığı gibi, plak çalma iğnesinin bulunduğu kol bile yok. Çünkü genişçe bir silindiri andıran pikapta tüm plak okuma mekanizması gövdenin içine yerleştirilmiş. Yani plağı cihaza ters şekilde takıyorsunuz, çalmasını istediğiniz taraf aşağıya bakıyor. Bu fikir plak iğnesinin ne kadar hassas olduğunu bilen ve hasar görür diye elinde yedeğini tutan plak meraklılarının çok hoşuna gidecektir.

Miniot Wheel: Görebileceğiniz en minimalist analog pikap

Wheel’ın tek becerisi bu değil, gövdesi tek parça ahşaptan yapılmış ve içinde kızılötesi sensörle desteklenmiş bir motor mekanizması var. Titreşim engellemek için özel bir sisteme ve ağırlık dengeleme ayarlarına da sahip. Bunlar sayesinde bu pikabı duvara asıp kullanabiliyorsunuz. Cihaza taktığınız plak, plağın üzerine monte olan küçük çubuk sayesinde yerinden çıkmıyor. Bu çubuk aynı zamanda Wheel’ın tüm çalma kontrollerini de sağlıyor. Durdurma, çalma, ileri geri sarma ve ses yükseltme/azaltma gibi tüm kontroller çubuk üstünden yapılıyor.

Plağın altındaki okuma iğnesi AudioTechnica AT95E kartuş kullanıyor ve ses direk cihazın analog çıkışlarına aktarılıyor. Böylece ses kalitesinde hiçbir bozulma olmadan dinlemek mümkün oluyor. Wheel’a isterseniz 3,5 mm uçlu kulaklık, dış amplifikatör, müzik sistemi giriş kablosu veya RCA uçlu stereo hoparlör takabilirsiniz. Pikapta hem küçük boy 45’lik, hem de standart boy 33’lük plaklar çalınabiliyor.

İnce teknik özellikler ile dolu bu pikap, analog müzik meraklısı Emile Berliner’in fikri. Üretici firması Miniot ise bu güzel cihazı seri üretime sokmak için kitlesel fonlama sitesi Kickstarter’da bir kampanya açmış. Bu haber yayımlandığı sırada kapmanyanın bitmesine birkaç gün vardı ve firmanın hedeflediği 50 bin Euro destek, 400 bin Euro ile kat kat aşılmıştı bile. Hala analog plaklara hayran bir kitle var ve bu sayede Wheel gibi retro özellikli yenilikçi fikirler hayat bulabiliyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
Ankara Üniversitesi, İletişim Fakültesi, Halkla İlişikiler ve Reklamcılık Bölümü mezunudur. Reklamcılığı teğet geçip etkinlik organizasyonuna dalmıştır. 6 senelik Bilişim Fuarı deneyiminden sonra 10 sene de dijital video üretimi, DVD, Blu-ray ve dijital sinema alanında çalışmıştır. SilikonVadisi.tv ve Fragtist'de editörlük yapmıştır. İlgi alanlarının başında anime, manga ve video oyunları gelir...