btbilgi

Her gün hiç düşünmeden sentetik kumaşlardan yapılma kıyafetler giyiyoruz. Montlar, gömlekler, yoga pantolonları ve hatta iç çamaşırları. Bunların hepsinin aslında plastik çeşidi olduğunu ve cildimize, bedenimize zararlı olduğunu biliyor muyuz? Daha da ötesinde, tüm doğaya zarar verdiklerini biliyor muyuz? İşte Mikrofiber Hikayesi isimli video tam da bunu anlatıyor.

Story of Stuff sitesinde yayımlanmış video bizlere sentetik ve polyester kıyafetlerin ne kadar zararlı olduğunu anlatıyor. Mikrofiber Hikayesi kısacık bir sürede sentetik kıyafetlerden her yıkamada çözünen mikro büyüklükte parçaların akibetini bize gösteriyor.

Sentetik kıyafetler eskidikçe, her yıkamada daha fazla mikrofiber parça döküyorlar. Mikrofiber parçacıklar 5 milimetreden küçük oldukları için ne çamaşır makinesindeki, ne de arıtma tesislerindeki filtrelere takılmıyorlar. Bu parçacıklar nihayetinde su kaynaklarına ve denizlere karışıyor ama görülmüyorlar bile.

Her çamaşır yıkamada doğaya zarar veriyoruz: Mikrofiber Hikayesi
Kaynak: Story of Stuff

Denizlere karışan mikrofiberler aynı süngerler gibi, çevrelerindeki pislikleri çekme ve depolama özelliğine sahip. Bu mikrofiberleri yutan deniz canlıları ise karşımıza yiyecek olarak geliyor ve nihayetinde hem doğaya hem de insan sağlığına zararlı plastikleri farketmeden yiyoruz.

Sırf ABD’de 89 milyon çamaşır makinesinin haftalık ortalama 9 yıkamanın her birinde 200 bine varan mikrofiber parçası döktüğü tahmin ediliyor. Şu anda denizlerimizde 1,4 milyon trilyon adet mikrofiber bulunduğu iddia ediliyor. Bu da kişi başına 200 milyon mikrofiber parça demek.

Buna çözüm olarak birden fazla kişiye ve kuruma iş düşüyor. Çamaşır makinesi üreticilerinin daha iyi filtreler kullanması, su arıtma tesislerinin geliştirilmesi, kıyafet üreticilerinin daha bilinçli kumaş seçimleri yapmaları ve son olarak da tüketicilerin sentetik değil doğal kumaşlardan yapılmış kıyafetleri satın alarak cüzdanları ile tepkilerini göstermeleri.

Mikrofiber Hikayesi videosunu aşağıda izleyebilirsiniz.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.