btbilgi

Dünyanın en yaratıcı oyuncağı Lego ve büyük ihtimalle en orijinal tasarımlara konu olan oyuncak da Lego. 1999’da piyasaya sürdükleri Mindstorms robotik serisi sayesinde, Lego modelcilerinin yaratıcılıkları da kat kat artmış durumda. Firmanın robotik setleri artık okullarda bile eğitim amaçlı kullanılıyor. Dünya çapında birçok modelci bu setlerle inanılmaz makineler ve araçlar yapıyorlar.

Aşağıda bu müthiş modellerden 5 tanesini sunuyoruz:

1) Kağıttan uçak katlayıcısı

Brezilyalı Lego modelcisi Arthur Sacek’in tasarımı olan bu makine en mükemmel kağıt uçağı üretmek için yapılmış. Makine sadece kağıttan uçak katlamakla kalmıyor, tamamladıktan sonra uçağı fırlatıp kendi kendine eğlenebiliyor da.

2) Dokuma tezgahı

Polonya’dan Tomasz Zajac’ın yaptığı bu makine gerçek bir dokuma makinesinin minik bir kopyası. Makinenin beyninde bir Mindstorms NXT modülü var ve içinde de uzaktan kumandalı Lego motorları bulunuyor. Makineye örgü ipliği besledikçe, sonsuza dek dokumaya devam edebilir ve bir insandan daha hızlı atkı dokuyabiliyor.

3) Rubik Küpü çözen CubeStormer 3

Rubik Küpü çözme konusunda hız rekoru, 4,73 saniye ile Avusturalyalı Feliks Zemdegs’e ait. Özel üretilmiş küp çözücü makinelerde rekor 0,637 saniye ile “Sub1 Reloaded” isimli makinede. En kısa sürede Rubik Küpü çözen Lego makinesini ise David Gilday ve Mike Dobson üretmiş. Beyni bir Samsung Galaxy S2 telefon olan CubeStormer 3, Rubik Küpü’nü 3,253 saniyede çözebiliyor.

4) TRON filminden Light Cycle motorsiklet

Paul Kmiec de Polonyalı bir technic seti modelcisi. Kmiec’in Legodan ürettiği bir çok makine ve araç bulunuyor. Ama herkesin favorisi TRON filminde ünlü olan ışıklı fütüristik motorsiklet Light Cycle. Uzaktan kumanda edilebilen bu modele dışarıdan tek ek, motorsiklerin ikonik görüntüsünü veren LED ışıklar olmuş.

5) Havayla çalışan gerçek boyda araba

2013’de Avusturalyalı Steve Sammartino tarafından tasarlanmış bu araba hava gücüyle çalışıyor. Lastikler ve göstergeler hariç çok az dışarıdan parça kullanılmış. Gerçek boyuttaki araba modelinin en inanılmaz kısmı ise, arabayı hareket ettiren 64 silindirli motorun tamamen Lego parçalarından inşa edilmiş olması.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.