btbilgi

ABD’nin en büyük bankası JP Morgan Chase, aynı zamanda 240 binden fazla çalışanı ile bankacılık sektöründe en büyük işverenlerden biri de. Bu banka çalışanlarının ciddi bir kısmı standart hukuksal belgelerle uğraşan avukatlar ve görevlilerden oluşuyor. Ama bankanın yeni uygulamaya soktuğu yapay zeka destekli COIN sistemi bu tekrarlayan işleri insanların üzerinden almaya başladı bile.

COIN ‘Contract Intelligence’ın kısaltması ve bankanın kendi Gaia isimli özel bulut sunucularında çalışan bir sistem. Makine öğrenme yöntemlerinin kullanıldığı COIN hem standart sözleşmelerin kontrolünde işe yarıyor, hem de JP Morgan’ın kredi bölümündeki operatör yanlışlarını azaltmaya yarıyor. Sistem her yıl 12 bin yeni sözleşmenin taranması sırasında oluşan insan kaynaklı hataları yok etmeyi hedefliyor. Bloomberg’in verdiği bilgiye göre, banka gerektiğinde Amazon, Microsoft ve IBM gibi teknoloji devlerinden de bulut hizmetleri alıyor.

COIN sistemi 2016’nın Haziran ayında devreye girene kadar, bankanın görevlileri her yıl sözleşme ve kontrat kontrol işlemlerine 360 bin saat vakit harcıyorlarmış. Sistem bir dokümanı nasıl taraması ve neye dikkat etmesi gerektiğini öğrendiğinde, dokümanların taranması neredeyse saniyelerle ölçülecek sürelere düşmüş. JP Morgan büyük veri, robotik ve bulut altyapısı gibi alanlara yatırım yaparak hem maliyetleri düşürmek hem de yeni gelir kaynakları oluşturmak istiyor.

JP Morgan’ın yıllık yatırımcı etkinliğinde, bankanın otomasyon alanı için 9,6 milyar dolarlık bir teknoloji bütçesi ayırdığı açıklanmış. Bankanın sırf son 2 yılda müşteri hizmetlerinde geliştirdiği otomasyon sistemlerine 1 milyar dolar harcadığı belirtiliyor. Bu rakamlar bankanın yıllık kârının yaklaşık yüzde 9’una denk düşüyor. Yapılan açıklamada bu bütçelerin geri dönüşlerinin gözle görülür şekilde olumlu olduğu da ifade edilmiş.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.