Index Grup 2016 yılında yüzde 8 ile büyüyenler arasında yer aldı

Index Grup 2016 yılında 4,3 milyar TL net satışa ulaştı. 2017 yılı hedefi 5,3 Milyar TL. Grubun önümüzdeki dönem vizyonunda bulut bilişim teknolojileri, giyilebilir teknolojiler, robot teknolojileri, sanal gerçeklik, 3D baskı sistemleri ve nesnelerin interneti alanlarında iş yapma hedefi bulunuyor

btbilgi

Teknoloji ürünleri alanında yaklaşık 30 yıldır faaliyet gösteren Index Grup, 2016 yılında yüzde 8 büyüdü. Türk Bilişim Sektörü içerisinde “geleceğin teknoloji dağıtım grubu” vizyonu ile hareket eden, 3’ü halka açık toplam 7 şirketi bünyesinde barındıran şirketler grubu 150’den fazla dünya teknoloji devinin distribütörlüğünü yapıyor.

2016 yılı sonuçları ve 2017 hedeflerinin paylaşıldığı basın toplantısında yaptığı açılış konuşmasında Index Grup Şirketleri Yönetim Kurulu Başkanı Erol Bilecik aynı zamanda Tusiad Başkanı olarak konuşmasında Türkiye ve dünyadaki dijital dönüşüm ve sanayinin yeni standart biçimi olan sanayi 4.0’a ilişkin sanayiye mesaj verdi.

2016 yılının başında yazılım ve teknoloji altyapılarını çağın koşullarına uygun olarak değiştirdiklerini, bilişim teknolojileri, telekom ve lojistik sektörlerine yönelik yatırımların katkısıyla net satışlarımızı ve net kârı arttırdıklarını söyleyen Index Grup Şirketleri İcra Kurulu Üyesi Salih Baş sektör açısından zor bir yıl olmasına rağmen grup şirketleri olarak 2016 yılında 4,3 milyar TL net satışa ulaştıklarını söyledi. Baş 2017 yılı hedeflerini 5,3 Milyar TL olarak dile getirdi.

Index Grup Şirketleri İcra Kurulu Üyesi Salih Baş

Bilişim teknolojileri dağıtım kulvarındaki liderliklerini katma değerli çözümler ve yurtdışına açılım projeleri ile sağlamlaştırdıkları bir yılı geride bıraktıklarını ifade eden Baş, teknoloji ürünleri alanında faaliyet gösteren 3’ü halka açık, toplam 7 şirketi bünyesinde bulunduran Index Grup’un 2017 odağında yurtdışına açılımın olacağını vurgulayarak konuyla ilgili şunları söyledi: “Türkiye’nin en büyük katma değerli distribütörü olma hedefimiz doğrultusunda ileride daha büyük başarılara imza atmak için Index Grup olarak geçen yıl yeni bir yapılanmaya girdik. Yeni yapılanma kapsamında, şirketlerimizden İndeks Bilgisayar bünyesindeki tüm katma değerli ürün gruplarına ait distribütörlük kontratları yine grup şirketimiz Artım Bilişim’e devredilirken katma değerli ürünlerimizi Artım Bilişim üzerinden Orta Asya ülkelerine götürme kararı aldık. Mevcut işlerinin yanı sıra portföyüne; bulut bilişim çözümleri, büyük veri çözümleri ve nesnelerin interneti gibi ürünleri de ekleyen Artım Bilişim, katma değerli bu ürünleri yurtdışında başta Azerbaycan olmak üzere Özbekistan, Türkmenistan, Gürcistan, Ermenistan, Kırgızistan ve Tacikistan’daki kurumsal müşterilere yetkinliği yüksek kanal iş ortakları ekosistemi ile götürecek şekilde yeniden yapılandırıldı. Artım Bilişim bu amaçla ilk olarak da Oracle ile bir işbirliği anlaşması imzaladı. Artım Bilişim ile başladığımız bu yeni açılım, yurtdışındaki tecrübelerimizi artırmakla kalmayacak aynı zamanda 2023’te teknoloji kulvarında Avrupa’nın en büyük 5 teknoloji distribütöründen biri olma yolunda bize büyük bir motivasyon kaynağı da olacaktır.”

Index Grup grup içinde dijital dönüşüm projelerine hız verecek

Dijitalleşen dünyada rekabette öne geçmek ve sektördeki liderliklerini daha da sağlamlaştırmak amacıyla grup içi dijital dönüşüm projelerine de bu yıl hız vereceklerini ifade eden Baş şirket içinde başlattıkları dijital dönüşümle iletişim, dijital iş süreçleri, e-satış, e-pazarlama, işbirliği ve insan kaynakları  alanlarında bu yıl hayata geçirecekleri yeni iş modelleri ile sadece Türkiye’deki liderlik konumunu güçlendirmekle kalmayacak aynı zamanda bölgesel bir güç olma yolunda sağlam temeller inşa edeceklerini vurguladı.

Grup şirketleri büyüyor

Index Grup bünyesinde yer alan İndeks Bilgisayar AŞ (INDES), Datagate Bilgisayar AŞ (DGATE), Despec Bilgisayar AŞ (DESPC), Neteks İletişim Ürünleri AŞ, Artım Bilişim AŞ, Homend Elektrikli Cihazlar AŞ ve Teklos Lojistik AŞ’nin 2016 yılında iş ortaklarının da katkısı ile kendi kulvarlarında liderliklerini güçlendirdiklerini ifade eden Baş, 2017 yılında da bu performansı sergilemeye devam edeceklerinin altını çizdi.

16 yılda 30 kat büyüme

Index Grup icra kurulu üyesi ve Indeks Bilgisayar Genel Müdürü Atilla Kayalıoğlu

2000- 2016 yılları arasında 144 milyon TL’den 4 milyar 314 Milyon TL’sına geldiklerini dile getiren Index Grup İcra Kurulu Üyesi ve Indeks Bilgisayar Genel Müdürü Atilla Kayalıoğlu 16 yılda 30 kat büyüdüklerini bu oranın yılda yüzde 24 büyümeye denk geldiğini vurguladı. Bilişim sektöründe B2B’ye ilk giren şirketlerden olan Indeks Bilgisayar’ın kurumlar için pek çok alanda ürün ve hizmeti bulunuyor. Index Grup hedefleri arasında bulundukları alanlarda güçlü karlı ve verimli büyümeye odaklanacakları da toplantıda üzerinde durulan konular arasında yer aldı.

Index Grup gelecek teknolojilerine odaklanacak

Bulut Teknolojileri, Giyilebilir Teknolojiler, Robotlar, Sanal Gerçeklik, 3D Baskı sistemleri, ve Nesnelerin Interneti’ni geleceği yönetecek teknolojiler olarak işaret eden Index Grup İcra Kurulu Üyesi ve Indeks Bilgisayar Genel Müdürü Atilla Kayalıoğlu bu teknolojilere odaklanarak büyüyeceklerini söyledi.

Bulut teknolojilerini temel iş yapma biçimlerinde değişiklik yaratan platform olarak gördüklerini söyleyen Kayalıoğlu endüstrilerin böyle bir geçişe hazır olmaları gerektiğini iş yapış biçimini değiştiren bulut teknolojisindeki üreticilerin ne yaptıklarını yakından izlemek gerektiğini belirterek bu alanda satış yaparak iş ortaklarını satabilir hale getirerek bu alana odaklanacaklarını, bulut servislerine servis sağlayıcı olarak girmenin önemli olduğunu söyledi.

Şu anda saat ve kulaklık gibi kısıtlı alanlarda görülen giyilebilir cihazların önümüzdeki dönem farklı alanlarda, farklı aksesuarlarla gelişeceğini söyleyen Kayalıoğlu bu alanda da Index Grup olarak iş yapacaklarını dile getirdi.

Robot teknolojilerinin endüstri 4.0’ın temelini oluşturacağını bunun yanısıra bireyselde de önünün açık olduğunu vurgulayarak dört sene önce Neotech’le girdikleri bu alanda farklı markalarla da var olacaklarının sinyallerini verdi.

İçinde olacakları bir diğer teknoloji Sanal Gerçekliği bugünden çok yarının işi olarak yorumlayan Indeks Bilgisayar Genel Müdürü Atilla Kayalıoğlu, bu alanda da önümüzdeki dönemde farklı gelişmelere ve farklı iş yapış biçimi örneklerine şahit olacağımızı belirtti.

Yıldızı parlayan ve iş alanı olarak belirledikleri üç boyutlu yazıcıları endüstriyel ve kurumsal alanlarda gördüğümüzü ama sonrasında bireysel alanda da sık sık karşılaşacağımızı ifade etti.  Index grubun hedef olarak seçtiği alanlar içinde yer alan nesnelerin interneti ile milyonlarca aygıtla internete bağlanıp, o bilgiyi işleyerek anlamlı hale getirmeyi yaşayarak göreceğimizi söyledi.

Indeks Grup Şirketleri 2016 sonuçları 2017 hedefleri

Index Grup şirketleri ile ilgili basın toplantısında grup şirketleri ile ilgili paylaşılan rakamlar ise şu şekilde: İndeks Bilgisayar 2016 yıl sonu konsolide net satış gelirlerini yüzde 12 artırarak 3 milyar 385 milyon TL’den 3 milyar 794 milyon TL’ye, 2015 yılı itibarıyla 153 milyon TL olan brüt kâr rakamı 156 milyon TL’ye yükseldi. Faaliyet giderlerinin net satışlara oranı 2015 yılında yüzde 1,81 iken 2016 yılında yüzde 1,68 olarak gerçekleşti.  2015 yılında 44,9 milyon TL olan konsolide net kârını yüzde 16 artırarak 52 milyon TL’ye çıkardı.  2017 yılı hedefi yüzde 24 büyüme ile 4,7 milyar TL olarak belirlendi.

İndeks Bilgisayar 1989 yılındaki kuruluşu sonrasında, dünyanın önde gelen birçok teknoloji firması ile Türkiye distribütörlüğü bazında anlaşmalar imzaladı. “INDES” koduyla 2004 Haziran’ından bu yana BIST’de işlem gören İndeks Bilgisayar halen 100’ün üzerinde dünya teknoloji devinin distribütörlüğünü yapıyor. İndeks’in dağıtımını yaptığı markalar arasında Apple, HP, IBM, Lenovo, Intel, Dell, Asus, LG, Microsoft, Epson, OKI, Canon, Fujitsu, Kingstone gibi markalar bulunuyor.

1992 yılında kurulan 2001 ve 2003 yıllarındaki yatırımlarla yüzde 85’i İndeks Bilgisayar tarafından satın alınan, Şubat 2006’da halka arzı ile yüzde 59,24 hissesi İndeks Bilgisayar’ın olan Datagate Bilgisayar 2016 yılı net satış geliri 1 milyar 214 milyon TL olarak açıkladı. Şirketin 2017 yılı net satış hedefi ise 1 milyar 376 milyon TL olarak belirtildi.  Datagate Bilgisayar A.Ş., başta İzmir, Manisa, Muğla, Denizli, Antalya ve Konya olmak üzere 16 ilde Türk Telekom bayilerine özel akıllı telefon, tablet, aksesuar, kontör (sanal TL) ve sim kart tedariğini üstleniyor. Datagate’nin dağıtımını yaptığı markalar arasında Apple, Samsung, LG, Lenovo, Huawei, ZTE, Sony, HTC, General Mobile ve Vestel gibi markalar bulunuyor. Şirket, Şubat 2006’dan bu yana BIST’de işlem görüyor.

Tüketim malzemeleri alanında faaliyet gösteren 1995 yılında kurulan Despec Bilgisayar konusunda en büyük sermayeye sahip olan şirket grubun amiral gemisi İndeks Bilgisayar’ın tüketim malzemeleri alanından ayrılmasıyla ortaya çıktı. Şirketin 2016 yılı net satış gelirleri 193 milyon TL’ye ulaşırken 2017 yılı net satış hedefi ise 282 milyon TL olarak açıklandı.  2010 yılında hisselerinin yüzde 39,35’lik kısmını halka arz eden Despec Bilgisayar’ın dağıtımını yaptığı markalar arasında HP, Samsung, IBM,  Canon, Lexmark, Targus, OKI, Trust, Jabra ve Epson gibi markalar bulunuyor.  2016 yılında Samsung Electronics ve Istanbul Pazarlama ve Ticaret Limited Şirketi arasında imzalanan anlaşmayla Samsung marka akıllı cep telefonu ve aksesuar ürünlerinin İzmir, Aydın, Muğla, Manisa, Antalya, Denizli, Uşak, Afyon, Isparta, Burdur illerini içeren bayilik faaliyetlerinin verilmesi konusunda distribütörlük sözleşmesi imzalayarak akıllı cep telefonu satışlarına başladı.

Kuruluşu 1996 yılı olan, 2001 yılında Index Grup bünyesine giren ağ ve iletişim teknolojileri alanında faaliyet gösteren Neteks’in 2016 yılı net satış geliri 271 milyon TL olarak gerçekleşirken, 2017 ciro hedefi 343 milyon TL.  Neteks ağ ve iletişim teknolojileri alanındaki ürünlerde Cisco Systems, Juniper,  HP Enterprise Aruba Networking, Avaya, HCS, Panduit, A10, Jabra gibi büyük teknoloji devlerinin distribütörlüğünü yapıyor. Ürün satışının yanı sıra projelendirme ve uygulama konularında da danışmanlık veren şirket, Temmuz 2007’den bu yana iletişim ağı, güvenlik, mobilite ve yakınsama ürünlerinde dünya liderlerinden biri olan Westcon Group ile yüzde 50-50 ortaklığa sahip.

2003 yılında İstanbul’da kurulan Artım Bilişim A.Ş. katma değerli ürünler ve servislerle iş ortaklarının ihtiyaçlarının karşılanmasını hedefleyen Artım, İstanbul ve Ankara’daki ofislerinde faaliyet gösteriyor. Şirketin 2016 yılı net satış geliri 139 milyon, 2017 ciro hedefi ise 375 milyon TL olarak açıklandı.   2016 yılında teknoloji dağıtım kulvarındaki öncülüğünü katma değerli çözümlere ve ürünlere odaklanarak daha da sağlamlaştırmak amacı ile yeni yapılanmaya gitti. Yeni yapılanma kapsamında, 1 Kasım 2016 tarihinden itibaren İndeks Bilgisayar A.Ş.  bünyesindeki IBM, Hewlett Packard Enterprise, Lenovo System x ve Fujitsu distribütörlük sözleşmeleri üreticiler ile anlaşarak Artım Bilişim Çözüm ve Dağıtım AŞ’ye devretmişti.

Grup bünyesinde lojistik hizmeti veren Teklos AŞ 2016 yılında Index Grubun yanı sıra, teknoloji endüstrisindeki diğer firmalara da daha yoğun hizmet vererek faaliyetlerini büyütmeyi hedefliyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
TRT'de 1990 yılında başladığı profesyonel iş hayatına, özel sektörde ve özel kanallarda farklı programların yapımcılığı ile devam etti. Milliyet Grubu'nun dergilerinde ve Interpro Grubu yayınlarında yazı işleri müdürlüğü ve editörlük görevleri üstlendi. Avrasya’nın en büyük ticaret platformu "CeBIT Bilişim Eurasia" markasının pazarlama iletişimi faaliyetlerini kurguladı ve yönetti. Farklı sektörlerdeki pek çok marka için iletişim konusunda danışmanlık hizmetleri verdi. Şu anda xTRlarge'ın Yazı İşleri Müdürü olarak görev yapmaktadır.